Turan Çolak taburcu edildi

Türkiye'nin dördüncü yüz nakli olan Turan Çolak, ameliyatın 93'üncü gününde hastaneden taburcu edildi.

Turan Çolak taburcu edildi
17 Ağustos 2012 Cuma 12:49 tarihinde eklendi, 1.294 kez okundu.

 

Turan Çolak'ın taburcu edilmesiyle ilgili Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde düzenlenen basın toplantısına Turan Çolak ile Akdeniz Üniversitesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekim Vekili Doç. Dr. Ercan Mıhçı ve Hastane Başmüdürü Yavuz Yıldırım katıldı. 
     
Turan Çolak, burada yaptığı açıklamada, ameliyatı gerçekleştiren doktorlara teşekkür etti. Yeni yüzüyle ilk defa ailesinin yanına gideceğini belirten Çolak, ailesinin de ilk defa kendisini yeni yüzüyle karşılayacağını, bu nedenle mutlu olduğunu söyledi. 
   
 ''Benim için çifte bayram olacak. Herkese de iyi bayramlar diliyorum'' diyen Çolak, ''Yüzümdeki kaşıntı ve dokunmayı hissediyorum. Anne ve babamı görmek için İzmir'e gitmek istiyorum. 1 hafta kaldıktan sonra yeniden Antalya'ya geleceğim'' dedi. 
     
Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan ise ameliyatın üzerinden 93 gün geçtiğini ve her şeyin yolunda gittiğini söyledi. Turan'ın bayramı ailesiyle geçirmek amacıyla taburcu olacağını anlatan Özkan, şöyle konuştu: 
   
 ''Yüz nakli sorunsuz ilerliyor. Turan, Türkiye'nin dördüncü yüz nakli, ancak belki de dünyanın en kapsamlı yüz nakli. Böylesine zor bir ameliyatın altından başarıyla kalktık. Yeni nakil olacak kişilere de şans diliyorum. Turan'ın sağlık durumu için ilk 6 ay çok önemli. Bugün taburcu ediyoruz, ancak 1 hafta sonra yeniden Antalya'ya gelecek. Hastaneye yakın bir yerde ev ayarlayacağız. Her hafta kontrollerini yapacağız.'' 
     
Çolak'ın ilk 3 ay yakın takip altında olacağını dile getiren Özkan, ''Turan'ın İzmir'de maskeli dolaşması gerekiyor. Etrafında gripli insanlardan uzak durması gerekiyor. Kimseyle tokalaşmayacak ve öpüşmeyecek. Yediği yemeklere dikkat edecek. Çiğ olan hiçbir şey yemeyecek'' diye konuştu. 
     
Özkan, Turan Çolak'ın göz kapaklarını hafif şekilde kullanmaya başladığını, ilk 6 ayın sonunda göz kapaklarını tamamen kullanmasını beklediklerini vurguladı. 
     
Özkan, yüzün uyumuyla ilgili bir sorun olmadığını, Çolak'ın sakallarının büyüdüğünü, sivilcelerinin çıktığını kaydetti.