Turan Çolak yeni yüzünü ilk kez gördü

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde 15 Mayıs'ta gerçekleştirilen operasyonla Türkiye'nin 4. yüz naklinin gerçekleştirildiği Turan Çolak'ın fotoğraf ve görüntüleri, basın mensuplarına dağıtıldı.

Turan Çolak yeni yüzünü ilk kez gördü
21 Haziran 2012 Perşembe 12:00 tarihinde eklendi, 1.926 kez okundu.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan, operasyonu gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan ile Prof. Dr. Koray Coşkunfırat, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Abdullah Erdoğan ve Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Geçici, basın toplantısı düzenledi. 

     
Toplantıda konuşan Prof. Dr. Ömer Özkan, Turan Çolak'ta herşeyin yolunda gittiğini, ancak artık biraz daha temkinli davrandıklarını kaydetti. Gelecek haftadan itibaren serbest olarak dışarı çıkmaya ve günlük yaşama adapte olmaya başlayacağını anlatan Özkan, fizik tedaviye de başladıklarını söyledi. 

Turan Çolak
     
Turan Çolak'ın göz kapaklarını kullanmasının 6 ayı bulacağını vurgulayan Ömer Özkan, şöyle konuştu: 
   
 ''Artık kendisi gözünü açıyor. Gözünü açabilmesi için bir müdahale yaptık, kontrollü şekilde açmak üzere. Ama tam şekli bu değildir. 6 ay sonra gözünü kapatabildiği zaman çok daha rahat açması ve kapaması olacaktır. Gözünü kendisi açıyor, kapaması yer çekimiyle oluyor. Daha kontrollüsü 6 ay sonra başlayacak.'' 
     
''Yakından takip ediliyor''- 
     
Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Abdullah Erdoğan, bugün itibariyle naklin üzerinden 37 gün geçtiğini hatırlattı. Hastanın klinik durumunun son derece iyi olduğunu belirten Erdoğan, ilaç kullanımına da devam ettiklerini anlattı. Ekipte görev alan uzmanların Çolak'ı her gün yakından takip ettiklerine değinen Erdoğan, topluma uyum sağlaması ve kendini birey olarak hissetmesi için ilerleyen dönemlerde psikolojik destek de verileceğini kaydetti. 
   
Turan Çolak'ın daha önce toplum içine çıkmaktan utanan, içine kapanık bir insan olduğuna dikkati çeken Abdullah Erdoğan, naklin ardından ise mutlu bir insan haline geldiğini dile getirdi. 
     
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Geçici de Turan Çolak'ın nakil öncesinde psikolojik olarak yeni yüzüne hazırlandığına değindi. Psikiyatrik anlamda Çolak'ta bir sorun yaşamadıklarını vurgulayan Geçici, ''Hayata ve yeni yüzüne uyumu açısından yanındayız'' dedi. 
     
''Gençleşmişim''- 
     
Akdeniz Üniversitesi tarafından basın mensuplarına dağıtılan görüntüde, Turan Çolak'ın aynada ilk kez yüzünü görmesi yer aldı. Çolak ile yapılan görüşmede, bu kadar iyi bir sonuç beklemediğini söyledi. Operasyonu gerçekleştiren öğretim üyelerine teşekkür eden Çolak, şunları söyledi: 
     
''Bu kadar beklemiyordum, gördüğüm anda çok şaşırdım. Gençleşmişim. Bu yüzü bağışlayan ailenin sayesinde oldu bu. Arada yaş farkı var. Ona rağmen yüzüm çok güzel oturmuş. Sağolsun Ömer Hocam, diğer hocalarım sayesinde çok güzel bir yüze kavuşmuşum. Bu zamana kadar yaşantım var sayılmaz bizim için. Bundan sonrası aynı, çalışmaya devam edeceğim. Daha önce psikolojik sorunlar yaşadım. Her gün bir sorun yaşıyordum. Ama hiç olmazsa bu sorunları yaşamayacağız. Hayatımız daha güzel olacak.''
     
Çolak, ''İlk ne yapacaksın-'' sorusuna da, ''İlk olarak bu organı bağışlayan aileyle görüşmek isterim. Bir sürü organ bekleyen hasta var. Bana yüzü bağışlanan kişi, kaç kişiye hayat verdi, benim, başkalarının hayatı değişti. Ben de aynısı yapacağım, organlarımı bağışlayacağım'' diye yanıt verdi. 
     
Uşak'ta beyin ölümü gerçekleşen 19 yaşındaki Tevfik Yılmaz'ın yüzü 15 Mayıs'ta gerçekleştirilen operasyonla Turan Çolak'a nakledilmişti.