Türk dizilere yasak

Arap dünyası ve Balkan ülkelerinde reyting rekorları kıran türk dizilerine Makedonya’dan yasak geldi.

Türk dizilere yasak
14 Kasım 2012 Çarşamba 15:57 tarihinde eklendi.

 

Makedonya Enformasyon ve Toplum Bakanı Ivo Ivanovski, başta Muhteşem Yüzyıl olmak üzere Türk dizilerinin gündüz ve prime-time saatlerde yayınlanmasını engellemek için televizyon kanununda değişiklik yapacaklarını açıkladı.
 
Türkiye'de izlenme rekorları kıran "Muhteşem yüzyıl", "İffet", "Ezel" ve "Binbir Gece" gibi dizilere, Makedonya hükümeti tarafından yasak geldi. Makedonya Enformasyon ve Toplum Bakanı Ivo Ivanovski, Türkiye'den sonra, Arap dünyası ve Balkan ülkelerinde de yayınlanarak reyting rekorları kıran Türk dizilerinin gündüz ve prime time, yani günün en çok izlenen saat diliminde gösterilmesini engellemek için harekete geçti. Gün boyu yayınlanan Türk dizilerinin ev kadınlarını ekrana kilitlediğine dikkat çeken Ivanovski, “Türk dizileri yüzünden kendi yapımımız televizyon programları gece yarısından sonra yayınlanmaya başladı. Kanallar arasında dolaştığımda bile "Muhteşem Yüzyıl", "Ezel", "Binbir Gece" gibi Türk dizilerine rastlıyorum. Hepsi çok güzel diziler ama 500 yıl Türk esaretinde kaldığımız yeter” diye konuştu.
 
Bakan, kademeli olarak Türk dizilerini yayından kaldıracak bir yasa tasarısı hazırladıklarını, 2013'te yürürlüğe girecek bu tasarıya göre, 08.00 ve 20.00 saatleri arasında TV kanallarında Makedon belgesel ve dizilerini ön plana çıkaracaklarını belirtti.
 
Türk dizileri hakkında daha önce de Yunanistan’da tartışmalar yaşanmış, Türk dizilerinin Yunan televizyonlarında yasaklanması çağrısında bulunulmuştu.

Habertürk