Türk şirketlerini uyardı!

Kredi derecelendirme şirketi Moody's, döviz kurlarında son bir yılda meydana gelen artışların Türk şirketlerinin kredi notlarını tehlikeye soktuğu uyarısı yaptı.

Türk şirketlerini uyardı!
01 Nisan 2014 Salı 10:06 tarihinde eklendi.
Moody's'in raporunda liranın başta dolar ve euro olmak üzere önde gelen para birimleri karşısında önemli ölçüde değer yitirdiğine dikkat çekildi. Bu durumun Türk şirketlerinin finansman maliyetlerini artırdığına vurgu yapılan Moody's raporunda, bu durumun da Türk şirketlerinin kredi notları için olumsuz bir etken olduğu uyarısı yapıldı.
 
Moody's raporunda, "Yükselen faizler ve dolar cinsi borçlar için artan geri ödeme maliyetleri Türk şirketlerini daha yüksek fonlama maliyetiyle karşı karşıya bırakıyor" denildi. Liradaki değer kaybı ve Türkiye'deki faiz oranlarındaki artışın kredi notları üzerinde olumsuz etkisi olacağına işaret edilen raporda, buna karşılık şirket tarafından değerlendirilen şirketlerin nakit varlıklarının güçlü olduğu belirtildi.
 
Moody's raporunda, nakit varlıkları güçlü ve borçları uzun vadeli olan ve döviz gelirine sahip şirketlerin bu tür gelişmelerden daha az etkilenecekleri de eklendi.