Türkiye ABD'den casus uçakları istedi

Amerikan basını, bu yıl sonu Irak'tan ordusunu çekecek olan ABD'ye, insansız hava araçlarının Türkiye'ye konuşlandırılması telebinin gittiğini yazdı.

Türkiye ABDden casus uçakları istedi
11 Eylül 2011 Pazar 20:11 tarihinde eklendi, 2.125 kez okundu.

 

Amerikan güçleri bu yıl sonunda Irak'tan çekilecek.

Irak'taki ABD üslerinde konuşlu silahsız Predator insansız hava araçlarıyla ilgili Türkiye'nin bir girişimde bulunduğu iddia edildi.

Amerikan Washington Post gazetesi, 2007'den beri kullanılan ve PKK'ya karşı mücadelede Türkiye'ye de istihbarat sağlayan uçaklarla ilgili bu talebin ABD yönetiminin değerlendirdiğini yazdı.

 

Washington Post, ABD'nin Türkiye'nin Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü PKK militanlarına karşı kullanmak amacıyla Predator insansız hava araçlarını topraklarında konuşlandırma isteğini değerlendirmekte olduğunu bildirdi.

Gazetedeki habere göre, isminin açıklanmasını istemeyen üst düzey askeri yetkililer, Türkiye'nin Predator insansız hava araçlarını konuşlandırma kararının Washington ile Ankara arasındaki ilişkileri güçlendireceğini, ancak ABD'yi bu sorunun içine daha çok çekeceğini belirttiler.

Washington Post, Obama yönetiminin, Türk makamlarının bu başvurusuyla ilgili henüz karar vermediğini yazdı.

Gazete, Amerikalılar tarafından Predatorlar ve U2 casus uçaklarıyla Ankara'ya sağlanan istihbaratın, Türk güvenlik güçlerinin terör örgütü ile mücadelesinde gerekli olduğunu belirtti.