Türkiye sandık başında

Aylardır süren geri sayım bugün sona eriyor. 50 milyonun üstünde seçmen sandığa gidiyor. Genel seçim pek çok yeniliği de beraberinde getiriyor, en dikkat çeken değişiklik oy sandıkları ve kabinlerde.

Türkiye sandık başında
12 Haziran 2011 Pazar 09:07 tarihinde eklendi, 1.252 kez okundu.

 

Türkiye, 24. Dönem Parlamentosunu belirlemek üzere bugün sandık başına gidiyor. Seçimde, 50 milyon 189 bin 930 seçmen, 85 seçim çevresinde 199 bin 207 sandıkta oy kullanacak.
 
15 siyasi partinin katılacağı seçimde 203'ü bağımsız olmak üzere toplam 7 bin 660 aday yarışacak.
 
Seçmen bilgi kağıdı gelmeyen vatandaşlar da oy kullanabilecek. Dağıtımı yapılmayan seçmen bilgi kağıtları oy verme gününde sahiplerine verilmek üzere sandık kurulu başkanlarına teslim edildi.
 
Seçmen kağıdı bulunmayıp kütüğe kayıtlı olanlar, ibraz edecekleri kimlik belgeleriyle (nüfus kağıdı, resmi daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, ehliyet, evlenme cüzdanı) oy verebilecekler.
 
TC KİMLİK NOLU BELGE ŞART
Üzerinde TC kimlik numarası olmayan bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için bu belgelerin yanında seçmen bilgi kağıdını veya TC kimliğini ispata elverişli bir belgeyi de ibraz etmesi şart olacak. Kimliğinde TC kimlik numarası olmayan seçmen, seçmen bilgi kağıdı ile oy kullanabilecek.
 
OY KULLANIRKEN BUNLARA DİKKAT!
'Evet' mührünü basarken dikkatli olunmalı. Yanlış işaretlemelerde, ne tür yanlış olursa olsun, yeni bir oy pusulası verilemeyecek ve oy geçersiz sayılacak.
 
Oy pusulasının dışa doğru katlanması gerekiyor zira eğer mühür bir başka partinin logosunun üzerinde leke bırakırsa bu da oyun geçersiz olması anlamına geliyor.
 
Oy pusulasının ön veya arka yüzünde kalem çiziği, zarfın içinde başka bir nesne varsa oy geçersiz sayılacak.
 
DOĞU'DA OY VERME İŞLEMLERİ SAAT 7'DE BAŞLIYOR 
Seçimde Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis olmak üzere 32 ilde 07.00-16.00 saatlerinde oy verilecek. Bunların dışındaki şehirlerde ise oy kullanma saatleri 08.00-17.00 olarak belirlendi.
 
ŞEFFAF SANDIKLAR, PERDELİ KABİNLER
Bu seçimde ilk kez 25 yaşındakiler de milletvekili adayı olabildi. Seçimde, tahta oy sandıkları tarihe karışacak. Oy sandıkları şeffaf, ısıya ve kırılmaya dayanıklı sert plastikten olacak.
 
Seçimlerde kullanılacak oy verme kabinleri de değiştirildi. Kabinler, portatif, hafif metal profil üzerinde, bir tarafı açılıp kapanabilir ve içini göstermeyen koyu renk dayanıklı sentetik kumaşla kaplı, kolay taşınabilir ve katlanabilir olacak şekilde yaptırıldı.
 
OY PUSULASINDAKİ SIRALAMA
Başında AK Parti, sonunda DSP'nin yer aldığı oy pusulalarında siyasi partiler şöyle sıralanıyor:
 
1. Adalet ve Kalkınma Partisi
 
2. Demokrat Parti
 
3. Cumhuriyet Halk Partisi
 
4. Emek Partisi
 
5. Millet Partisi
 
6. Liberal Demokrat Parti
 
7. Saadet Partisi
 
8. Hak ve Eşitlik Partisi
 
9. Halkın Sesi Partisi
 
10. Milliyetçi Hareket Partisi
 
11. Doğru Yol Partisi
 
12. Türkiye Komünist Partisi
 
13. Milliyetçi ve Muhafazakar Parti
 
14. Büyük Birlik Partisi
 
15. Demokratik Sol Parti.
 
İLLERE GÖRE MİLLETVEKİLİ SAYISI
Seçimde, İstanbul üç seçim bölgesinden 85, Ankara iki seçim bölgesinden 31 ve İzmir de iki seçim bölgesinden 16 milletvekilini parlamentoya gönderecek.
 
YSK, illerin seçim çevrelerine göre çıkaracakları milletvekili sayılarını 2010 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre yeniden belirledi.
 
Buna göre, Ankara'nın milletvekili sayısı 3, İstanbul'un 15, İzmir, Bursa, Gaziantep ve Kocaeli'nin ise milletvekili sayıları ikişer arttı. Sakarya, Antalya, Tekirdağ,
 
Diyarbakır, Şanlıurfa, Van, Şırnak ve Kayseri illeri ise milletvekili sayılarını birer artırdı. Afyonkarahisar, Konya, Tokat, Trabzon ve Yozgat'ın milletvekili sayıları ikişer azalırken, Ağrı, Aydın, Bitlis, Çankırı, Çorum, Edirne, Erzincan, Erzurum, Giresun, Isparta, Mersin, Kastamonu, Kırşehir, Kütahya, Malatya, Ordu, Sinop, Sivas, Aksaray, Bayburt, Karaman, Kırıkkale ve Karabük milletvekili sayıları ise birer azaldı.