Türkiye'nin ilk yüz nakli ameliyatı

Uşak'ta beyin ölümü gerçekleşen Ahmet Kaya'dan alınan yüz, Uğur Acar'a iki kolu ve bacağı ise Atilla Kavdır'a nakledildi.

Türkiyenin ilk yüz nakli ameliyatı
21 Ocak 2012 Cumartesi 11:03 tarihinde eklendi, 15.095 kez okundu.

 

Uşak'ta beyin ölümü gerçekleşen Ahmet Kaya'dan alınan bacak ve iki kol, Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde Atilla Kavdır'a nakledildi.
 
Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ekip, bugün Türkiye'nin ilk yüz naklini gerçekleştirdikten, aynı anda başladığı diğer ameliyatı da tamamladı. Toplam 11 saat 45 dakika süren ameliyatın ardından Ahmet Kaya'dan alınan iki kol ve bir bacak Atilla Kavdır'a nakledildi.
 
Ahmet Kaya'nın yüzü de sabah saatlerinde 19 yaşındaki Uğur Acar'a nakledilmişti.
 
Her iki ameliyatında başarıyla geçmesinin ardından açıklama yapan Prof. Özkan, tüm ekibe ve çoklu bağışta bulunan Kaya Ailesi'ne teşekkür etti. 
 
Uşak'ta 12 gün önce ailevi nedenlerden dolayı bunalıma girerek, kendini trenin altına atan 6 çocuk babası Ahmet Kaya'nın (45), önceki gün tedavi gördüğü Uşak Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Ünitesi'nde beyin ölümü gerçekleşti.
 
Bunun üzerine Kaya'nın yakınlarıyla temasa geçildi ve organlarının bağışı için aile ikna edildi. Akşam saatlerinde İzmir, Ankara ve Antalya'dan gelen uzman ekipler, kadavradan bağışlanan organları çıkartmak için operasyon başlattı.
 
Kaya'nın operasyon sırasında kalbinin durması üzerine iç organları işlevini yitirdi. Bunun üzerine, göz korneaları ile birlikte iki kol, bir bacak ve yüzü nakil için alındı.
 
Yaklaşık 6 saat süren operasyonun ardından alınan kornealar, nakil için özel ambulans ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastahanesine gönderildi. 
 
İki kol, sağ bacak ve yüz de Sağlık Bakanlığı'na ait özel ambulans uçakla Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastahanesine gönderildi.
 
Kadavradan organ alımı operasyonunu Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinden Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi gerçekleştirdi. İki kol ve bir bacağın bir hastaya nakil edilmesine karar verildi. Bu düzeyde dünyada bir ilk olan operasyon için organlar Antalya'ya ulaştırıldı.
 
AMELİYAT 03.15'TE BAŞLADI 
Uşak'tan havalandıktan 45 dakika sonra Antalya Havalimanına inen uçaktaki uzman ekip büyük bir heyecanla Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesine gitmek için kendilerini bekleyen araçlarla yola çıktı.
 
Kısa sürede hastaneye ulaşan Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ekip hiç vakit kaybetmeden ameliyata girdi. Ameliyata AÜ Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'nda görevli Prof. Dr. Serdar Tüzüner, Anesteziyoloji ve AÜ Reanimasyon Anabilim Dalı'nda görevli Prof. Dr. Necmiye Hadimoğlu ile AÜ Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Estetik Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Özlenen Özkan ile çok sayıda asistan doktor katıldı.
 
Saat 03.15'te ameliyata başlayan ekip, yüz nakli ameliyatı ile aynı anda iki kol ve bacak nakli ameliyatını da gerçekleştirdi. 
 
TÜRKİYE'NİN İLK YÜZ NAKLİ AMELİYATI 
Ahmet Kaya'dan alınan yüz, Antalya'nın Manavgat ilçesine bağlı Gebece köyünde yaşayan 19 yaşındaki Uğur Acar'a nakledildi.
 
Acar'ın 40 günlükken beşiğinde uyuduğu sırada evlerinde çıkan yangında alev alan battaniyenin üzerine düşmesi sonucu yüzünün yüzde 90'ının yandığı belirtildi. Bir mermer atölyesinde çalıştığı öğrenilen Acar'ın uzun süredir yüz nakli ameliyatı için beklediği, bugüne kadar Şişli Etfal Hastanesi ile Çapa Tıp Fakültesinde çeşitli ameliyatlar geçirdiği bildirildi.
 
Acar'ın rutin kontrol için Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne gelerek Prof. Dr. Ömer Özkan tarafından muayene edildiği, kontrolün ardından otobüs ile Manavgat'a döndüğü öğrenildi. Acar'ın otobüsten indiği sırada Prof. Dr. Özkan'ın kendisini arayarak, yüz nakli için beklenen kadavranın çıktığını ve acilen hastaneye geri dönmesini istediği ortaya çıktı.
 
İLK KEZ İKİ KOL İLE BACAK AYNI KİŞİYE
Kaya'dan alınan iki kol ve sağ bacak ise Kepez ilçesine bağlı Varsak Altıayak Mahallesi'nde yaşayan 34 yaşındaki Atilla Kavdır'a nakledildi.
 
Kepez Belediyesinde işçi olarak çalışan Kavdır'ın 11 yaşındayken evlerinin önündeki elektrik tellerine konan güvercinleri uçurtmak için demir sopa ile tellere vurduğu ve bu nedenle elektrik akımına kapıldığı öğrenildi.
 
Bu olaydan sonra hastaneye kaldırılan Kavdır'ın iki kolunun, dirseğin 7 santimetre altından, sağ bacağının da diz üstünden kesildiği ifade edildi. Kavdır da akşam saatlerinde hastaneye çağrılarak ameliyata alındı.
 
DÜNYADA İLK KADAVRADAN RAHİM NAKLİ
Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi Türkiye'nin ilk çift kol naklini ve dünyada ilk kadavradan rahim naklini de gerçekleştirmişti.
 
Trafik kazasında hayatını kaybeden 23 yaşındaki bir kişinin kollarını, mısır silaj makinesinde geçirdiği kaza sonucu iki kolunu dirsekten kaybeden Cihan Topal'a 25 Eylül 2010 tarihinde nakleden ekip, 9 Ağustos 2011'de de 21 yaşındaki Derya Sert'e dünyanın ilk kadavradan rahim naklini yapmıştı. 
 
KARDEŞİNİN ÖLÜMÜNÜN ARDINDAN VASİYET ETTİ
Yüz, bacak ve 2 kolu bağışlanan Ahmet Kaya'nın, 1996 yılında trafik kazasında yaşamını yitiren kız kardeşinin ölümünün ardından organlarının bağışlanmasını istediği ortaya çıktı.
 
Ahmet Kaya'nın 52 yaşındaki ablası Fatma Çil, kardeşinin cenaze işlemleri için bekleyişlerinin sürdüğü Uşak Devlet Hastanesi önünde gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Kardeşinin sağlığında, organlarının bağışlanmasını istediğini anlatan Çil, 1996'da yılında kardeşleri Leyla'yı bir trafik kazasında yitirdiklerini söyledi.
 
Çil, bu olayın ardından kardeşi Ahmet ile ölümleri halinde organlarını bağışlanmasını karar verdiklerini kaydetti.
 
İKİ ÇOCUĞU ANTALYA'DA YUVADA KALIYOR
Abla Çil, kardeşi Ahmet'in çok zorlu bir yaşamı olduğunu ve 5 yıl önce eşinden boşandığını belirtti.
 
Kardeşinin 6 çocuğu bulunduğunu, bunlardan 5 ve 8 yaşındaki iki erkek çocuğunun, Antalya Çocuk Esirgeme Kurumu'nda devlet koruması altında bulunduğunu, iki kızının ise kendisiyle birlikte kaldığını ifade eden Çil, şunları söyledi:
 
"Ahmet, eşinden ayrıldıktan sonra bunalıma girdi, 12 gün önce trenin altına atarak ölmek istedi. Olaydan sonra hastanede yaşam mücadelesi veriyordu, ancak 2 gün önce beyin ölümü gerçekleşti. Aile fertleri toplandık ve Ahmet'in tüm organlarını bağışlamaya karar verdik. Ancak iç organları tıbbi bir sorundan dolayı bağışlanamadı. Hekimler bize bacaklarını, kollarını ve yüzünü de bağışlayıp bağışlayamayacağımızı sordu. Bir an bile düşünmeden bağışlama kararı aldık. Kardeşim, şimdi insanlar için umut oluyor."
 
Kardeşinin yüzünün nakledildiği Uğur Acar'ı mutlaka görmek istediğini söyleyen Çil, "Kardeşimin gülen yüzü hiç solmayacak, yüzü bir başka bedende can bulacak" dedi.
 
Ahmet Kaya'nın damadı Gökay Kahveci ise kayınpederinin ölüm haberinin kendilerini derinden üzdüğünü, ancak organlarının bağışlanmasıyla üzüntülerini biraz azaldığını söyledi.
 
Organ bağışının, kutsal olduğuna inandıklarını belirten Kahveci, "Babamızın kolları, ayağı ve yüzü umutsuz insanlara yaşam sevinci verecek. Umarım her şey yolunda gider ve onlar yeniden hayatlarına tutunurlar. Biz organları bağışlanan kişileri tanımaktan büyük bir mutluluk duyarız. Onların 'Allah razı olsun' demesi tek isteğimiz, başka dileğimiz olamaz" diye konuştu.
 
Kaya'nın cenazesi Belediye Camisi'nde ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından toprağa verildi.