Tuz Gölü dünya mirası yolunda

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki girişimleri ile Tuz Gölü, Özel Çevre Koruma Bölgesi olarak listeye girdi.

Tuz Gölü dünya mirası yolunda
03 Haziran 2013 Pazartesi 13:43 tarihinde eklendi.

Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün Doğal Miras Alanı önerisini değerlendiren UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, öneriyi yerinde bularak Tuz Gölü ve çevresini Özel Çevre Koruma Bölgesi geçici aday listesine dahil etti. Bakanlık tarafından BM’ye yapılan resmi başvuruda Tuz Gölü, Akyaka (Gökova) ve Köyceğiz-Dalyan Özel Çevre Koruma Bölgeleri’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınması talep edildi. Bakanlığın başvurusunu değerlendiren UNESCO Türkiye Sekretaryası, UNESCO Dünya Doğal Miras Alanları Geçici Listesine teklif edilen 3 Özel Çevre Koruma Bölgesi'nden Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesini kabul etti. Tuz Gölü’nün UNESCO Dünya Mirası Asıl Listesi’ne girmesi durumunda Türkiye’den ilk kez kültür varlıkları dışında, doğal bir alan Dünya Mirası olacak.

TÜRKİYE-UNESCO İLİŞKİLERİ

Bugüne kadar UNESCO Dünya Miras Alanı Listesi'ne Türkiye’den doğal alan aday olarak gösterilmedi. Geçici liste de dahil olmak üzere Dünya Miras Alanları arasında Türkiye’den hiçbir doğal alan yer almadı.

UNESCO'nun 1972 yılında kabul ettiği Dünya Doğal ve Kültürel Mirasın Korunması Sözleşmesi'ne bağlı olarak oluşturulan Dünya Kültürel ve Doğal Miras Listesi'nde 2010 yılında gerçekleşen Dünya Miras Komitesi toplantısında kabul edilenlerle birlikte 936 miras alanı yer alıyor. Bunlardan 725'i kültürel, 183 'ü doğal ve 28'i karma (doğal ve kültürel) miras. Türkiye’nin bu listede 8'i kültürel, 2'si karma olmak üzere 10 miras alanı bulunuyor

Ayrıca, UNESCO'nun Dünya Mirası Geçici Listesi'nde 162 ülkenin 1509 miras alanı kayıtlı. Türkiye’nin ise bu listede ilki 1994 yılında sunulan ve son olarak 2012 yılında güncellenen şekliyle 36 kültürel, 2 karma olmak üzere toplam 38 miras alanı mevcut.


CİHAN