UBS'e 1,5 milyar dolar ceza

UBS ABD, İngiltere ve İsviçre'deki regülatörlerle anlaşmaya giderek 1,5 milyar dolar ödemeyi kabul etti.

UBSe 1,5 milyar dolar ceza
19 Aralık 2012 Çarşamba 14:36 tarihinde eklendi.

 

İsviçre'nin en büyük bankası Zürih merkezli UBS AG, LIBOR faiz oranlarının belirlenmesinde kar amaçlı manipülasyon yaptığı yönündeki iddialara ilişkin olarak açılan soruşturmada, ABD, İngiltere ve İsviçre'deki regülatörlerle anlaşmaya giderek 1,5 milyar dolar ödemeyi kabul etti. 
     
LIBOR soruşturmasında daha önce benzer bir şekilde Barclay's'a 453 milyon dolar ceza kesilmişti. UBS, bazı çalışanlarının LIBOR'u manipule ettiğini kabul ederken, manipülasyonda bankanın Japonya biriminin yer aldığı kaydedildi. 
     
LIBOR skandalının ardından Kasım 2012'de UBS CEO'su olarak atanan Sergio Ermotti, skandal sonucunda 30-40 kişinin disiplin cezası alarak bankadan ayrıldığını, bazı çalışanların davranışlarının kabul edilemez olduğunu söyledi. 
     
Görevini kötüye kullananların bankanın değer ve standartlarını yansıtmadığını kaydeden Ermotti, ''Hataların farkında olmak ve bankanın değiştiğini görmek çok önemli. Uygunsuz ve ahlak dışı davranışlar nedeniyle derin bir üzüntü içerisindeyiz. Şirketin itibarı kardan daha önemli, bütünlük içerisinde iş yapmaya kararlıyız'' dedi.