UEFA sıcak bakmadı, Erzik çekildi

UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı için aday olmayacağını açıkladı.

UEFA sıcak bakmadı, Erzik çekildi
17 Şubat 2012 Cuma 17:54 tarihinde eklendi, 1.142 kez okundu.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun 27 Şubat tarihinde gerçekleştirilecek olağanüstü seçimli genel kurulunda başkanlığa aday olması için Kulüpler Birliği Vakfı'nın desteklediği Şenes Erzik, aday olmayacağını açıkladı. 
    
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile dün görüşmelerde bulunan, Kulüpler Birliği Vakfı'nın da desteğini alan Şenes Erzik, FIFA ve UEFA'daki görevlerinden dolayı aday olamayacağını söyledi. 
    
Şenes Erzik, TFF'nin internet sitesinde yer alan açıklamasında, 27 Şubat'ta yapılacak TFF başkanlık seçiminde adaylığını koyması için talepte bulunan ve bu konuda şahsını destekleyen Kulüpler Birliği Vakfı ile Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu'na, çeşitli kulüplere ve yöneticilerine, medyaya teşekkür ederek, ''Bu dönem içerisinde Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Kılıç'ın uzlaştırıcı ve birleştirici çabalarına, Türk futboluna 40 yılı aşkın bir süredir hizmet veren futbol yöneticisi olarak teşekkür ediyorum. Bildiğiniz gibi özellikle son bir haftada gündemde yer alan adaylık konusunda yaptığım görüşmelerde gördüğüm ilgi ve destekten dolayı çok mutlu oldum. Dün yaptığım kısa açıklamada 'Futbolumuzun geçtiği bu çok zor dönemde, üzerime düşen bir görev olursa her zaman olduğu gibi yapmaya hazır olduğumu' belirtmiştim. Aynı açıklamada, TFF başkan adaylığı konusundaki nihai kararımı da 1-2 gün içerisinde vereceğimi söylemiştim. Ayrıca 'Kararı vermeden önce, uzun yıllardır önemli görevlerde bulunduğum ve bulunmaya devam ettiğim FIFA ve UEFA ile de gerekli temasları yapıp, süreci bilahare değerlendireceğim' ifadelerini kullanmıştım'' dedi. 
    
Aday olmaması ile ilgili gerekçelerini açıklayan Şenes Erzik, şu ifadeleri kullandı: 
    
''Yaptığım temaslar sonucunda, her zaman belirttiğim gibi Türkiye Futbol Federasyonu başkanlığının tam zamanlı mesai gerektiren bir iş olduğunu, dolayısıyla olası bir TFF başkanlığının FIFA ve UEFA'da yürüttüğüm uluslararası üst düzey görevler ile birlikte yürümesinin mümkün olmadığı ortaya çıkmıştır. Buna paralel olarak gerek FIFA gerekse 2015 yılına kadar 1. asbaşkanlığını yapacağım UEFA, önemli sorumluluklarımdan dolayı şahsımın TFF başkanlığının ancak ve ancak kısa süreli olması gerektiğinin altını çizmiştir. Bu durumda, Türkiye Futbol Federasyonu başkanlığına aday olamayacağımı üzülerek kamuoyu ile paylaşmak istiyorum.'' 
     
-Bakan Kılıç'a telefonla bilgi verdi- 
     
Şenes Erzik, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ı telefonla arayarak aldığı karar konusunda bilgi verdi. 
    
Şenes Erzik, kendisine bu görevin layık görülmesinden dolayı Suat Kılıç'a, teşekkür ederek, UEFA yetkilileriyle yaptığı görüşmede TFF başkanlığında çok kısa süre kalabileceğini öğrendiğini ve kariyer planlamasında kısa süreli bir dönemi düşünmediğini belirterek, Kulüpler Birliği Vakfı'nın kendisine teklif ettiği başkanlık adaylığını kabul edemeyeceğini iletti. 
    
Bu gelişmeden sonra Bakan Suat Kılıç ile görüşen Kulüpler Birliği Vakfı'nın başkanı Yıldırım Demirören, en kısa sürede TFF başkanlığı için birlik olarak ortak bir isim belirleyeceklerini açıkladı.