Ukrayna: Rus kuvvetleri sınıra çok yakın

Ukrayna Savunma Bakanlığı, Rus kuvvetlerinin Ukrayna sınırına 1 kilometre mesafede askeri bir tatbikat yaptığını ve savaş uçaklarının bölgeye çok yakın uçtuğunu açıkladı.

Ukrayna: Rus kuvvetleri sınıra çok yakın
25 Nisan 2014 Cuma 13:48 tarihinde eklendi.

Ukrayna Savunma Bakanı Mykhailo Koval, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin herhangi bir saldırıyı püskürtmek için hazır beklediğini belirtti.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ise doğu ve güney Ukrayna’da yaşanan gelişmeler nedeni ile sınırda askeri tatbikata başladıklarını dün duyurmuştu. Şoygu tatbikatta yer alan asker sayısı ve mühimmatla ilgili bilgi vermemişti.

Ukrayna’nın Slavyansk kentinde, Kiev askeri birliklerinin önceki gün başlattığı operasyonlarda 5 kişinin öldüğü belirtildi. Milis güçlerin oluşturduğu 3 ayrı kontrol merkezine yapılan saldırılarda ölümlerin olduğu ve 1 güvenlik görevlisinin de yaralandığı kaydedildi.

RUSYA ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI'NI BAŞLATACAK

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Rusya’nın “askeri ve siyasi” olarak Ukrayna’yı işgal etmeye hazırlandığını iddia etti. Yatsenyuk, Rusya’nın çatışmaları tüm Avrupa’ya yayacağı ve Üçüncü Dünya Savaşı’nı başlatabileceği uyarısında bulundu.

Televizyonda canlı yayında konuşan Yatsenyuk, “Henüz dünya iki savaşı unutmadı, ama Rusya Üçüncü Dünya Savaşı’nı başlatmak istiyor.” ifadelerini kullandı.


CİHAN