"Ukrayna üzerinden silah gönderiyor"

Amerikan yayın kuruluşu Washington Post Gazetesi, Rusya'nın Suriye'ye silahları Ukrayna'nın Odesa ve Oktyabrsk limanları üzerinden gönderdiğini iddia etti.

Ukrayna üzerinden silah gönderiyor
09 Eylül 2013 Pazartesi 18:03 tarihinde eklendi, 1.007 kez okundu.

Washington Post, Odesa ve Oktyabrsk limanları ile Akdeniz'deki Suriye limanları arasında son iki sene içerisinde gemi trafiğinin yoğunlaştığına dikkat çekti.

Gazete silahların Nikolayev Bölgesi'ndeki Oktyabrsk Limanı'ndan Suriye ve Lübnan bayraklı düzinelerce küçük gemiler tarafından taşındığını belirtti.

Silah sevkiyatının yapıldığı limanın resmi web sitesindeki fotoğraf galerisinde de yük gemilerine askeri araçların yüklenme fotoğraflarının olduğu görüldü.

Gazeteye açıklamada bulunan uzmanlar, Oktyabrsk Limanı'ndan; Sudan, Kongo, Burma, Venezüella, Çin, Angola ve İran gibi bir çok ülkeye silah tedariki yapıldığını dile getirdi.

Oktyabrsk Limanı'nın Ukrayna'da bulunmasına rağmen işletme kontrolünün Rusya'da Kremlin'e yakın işadamlarında olduğu iddia edildi.

Ayrıca söz konusu limanda önemli Rus silah ihracatçıları yanı sıra Ukrayna ve Rus lojistik şirketlerinin ofisleri bulunduğu bildirildi.


CİHAN