Üniversite ormanında ikinci yangın

Akdeniz Üniversitesi Kampüsü içindeki ormanlık alanda 10 günde çıkan ikinci yangında, 5 hektarlık ormanlık alan yandı.

Üniversite ormanında ikinci yangın
12 Eylül 2013 Perşembe 15:02 tarihinde eklendi.
Akdeniz Üniversitesi Kampüs alanı içinde yer alan ormanlık alanda, bugün ikinci kez yangın çıktı. Saat 12.30 sıralarında başlayan yangın, kısa sürede büyüdü. Yangına Antalya İtfaiye Daire Başkanlığı'na bağlı ekipler ile Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı bir helikopter müdahale etti. Üniversitenin güvenlik görevlileri de ekiplere yardımcı oldu. 
 
Kampüs içinde inşa edilen yeni yurt binasının önüne kadar ilerleyen alevler, görevlilerin müdahalesiyle kontrol altına alındı. Yaklaşık 5 hektarlık alanın kül olmasına neden olan yangında soğutma çalışmaları devam ediyor. 
 
REKTÖR OLAY YERİNDE
 
Aynı yerde 10 günde ikinci kez çıkan yangının ardından olay yerinde incelemede bulunan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, olaydan büyük üzüntü duyduğunu söyledi. Rektör Kurtcephe, "Bu ikinci kez oldu. İtfaiye ekipleri nedenini araştıracak. Bir önceki yangın şişeden yansıyan güneş ışığı ile çıkmıştı. Biz özellikle bu zengin yapıyı korumak amacıyla yaklaşık 1500 dönümlük arazide hiçbir yapılanmaya izin vermedik. Ben ilk yangının ardından bölgenin eski haline getirilmesi talimatı vermiştim ve çalışmalara başlamıştık. Ama şimdi ikinci yangın oldu. Allahtan gelen bir şey olarak görüyorum olayı. Burayı yeniden eski haline getirmek için çalışma başlatacağız. Buradaki yeşil alan ve endemik zenginlik kaybolmayacak" diye konuştu.