Uşak'ta MEB yasa tasarısı protestosu

Uşak'ta bir günlüğüne iş bırakan öğretmenler, MEB yasa tasarısını protesto etti.

26 Şubat 2014 Çarşamba 20:17 tarihinde eklendi.
Uşak'ta bir günlüğüne iş bırakan öğretmenler, Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı protesto etti.
 
Bir günlüğüne iş bırakan Türk Eğitim-Sen, Eğitim-Sen ve Eğitim-İş üyesi bir grup öğretmen, Belediye Meydanı'nda toplandı. 'Hırsız Var', 'Her yer rüşvet, her yer yolsuzluk' sloganları atan yaklaşık 500 kişilik grup, Tiritoğlu Parkı'na yürüdü.

Yürüyüş sırasında bir grup, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Uşak'a miting için gelecek olması nedeniyle asılan Ak Parti bayraklarını kopardı. Gruba, CHP Uşak Belediye Başkan Adayı Bülent Yazgan, MHP Uşak Belediye Başkan Adayı Alpay Özgür, ÖDP Uşak Belediye Başkan Adayı Fadime Genç, çok sayıda CHP, MHP ve ÖDP'li de destek verdi.
 
Sendikalar adına basın açıklamasını okuyan Eğitim-Sen Uşak Şube Başkanı Deniz Ertunç, "Türkiye'de son 11 yılda genel olarak kamu hizmetlerinde, özel olarak da eğitim alanında içerik ve örgütsel işleyiş açısından tamamen piyasa odaklı politikalar hayata geçirilmiştir. Eğitimde en temel ilkeler gözardı edilerek sayısız yasal değişiklik yapan AKP hükümeti, attığı her adımda eğitimin, eğitim ve bilim emekçilerinin yaşadığı sorunların daha da ağırlaşmasına neden olmuştur.

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrasında yıllardır kader ortaklığı yaptığı kesimlerle arası bozulan siyasi iktidar, ülkeyi hızla otoriterleştiren, yasama, yürütme ve yargıyı büyük ölçüde kendi iktidarının denetimine alan yasal düzenlemelerin ardından, eğitim sistemini tamamen denetimi altına almak için düğmeye basmıştır.

Dershanelerin özel okula dönüştürülmesi sürecinde gündeme gelen, ancak içerdiği değişiklikle eğitim sisteminde büyük bir alt üst oluş yaratması kaçınılmaz olan kanun tasarısı eğitimde yaşanan sorunları daha da derinleştirecektir" dedi. Grup, basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı. 

DHA