"Uygulamalar adaletle izah edilemez"

İçişleri eski Bakanı, AK Parti Ordu Milletvekili İdris Naim Şahin, AK Parti’den istifa etti.

Uygulamalar adaletle izah edilemez
25 Aralık 2013 Çarşamba 21:29 tarihinde eklendi.

Partinin kurucuları arasında yer alan Şahin, 2 sayfalık istifa dilekçesinde önemli açıklamalarda bulundu. Şahin istifa dilekçesinde, ülkenin bekası ve milletin huzuru için bir dönem birlikte ve başarılı görevler yaptığı güvenlik (emniyet) teşkilatının fedakar ve vefalı personeline yönelik son günlerdeki uygulamaların akıl, hukuk ve adalet anlayışı ile izah edilemeyeceğini söyledi.

Şahin açıklamasında, “Tüm bu politika ve uygulamalar – ne yazık ki- toplumda hasmane ve ayrıştırıcı duyguları beslemekte, güven azalmasına neden olmakta, bazı gözlerde yaşa ve gönüllerde kırgınlığa dönüşmektedir." dedi.

Eski İçişleri Bakanı AK Parti Ordu Milletvekili İdris Naim Şahin, AK Parti'den istifa dilekçesini parti genel merkezine gönderdi. Kurucuları arasında yer aldığı AK Parti’nin ülkede pek çok değişim ve dönüşüme imza attığını belirten Şahin, açıklamasında “Çok önemli kalkınma hamlelerini gerçekleştirmiştir.

Bu başarı hikayelerinin bir yerinde olmaktan, yakınmadan hep yakın olmaya ve yük almaya özen göstermiş olmaktan dolayı sevinç ve gurur duymaktayım. Ne var ki son dönemde artan bir şekilde ülke ve millet varlığı ve çıkarları ile uyuşmayan; milli değer, anlayış ve duyarlıklarla örtüşmeyen; ulusal bütünlüğü güçlendirici olmayan söylem, politika ve uygulamalara tanık olunmaktadır.” ifadelerine yer verdi.

'HÜKÜMET ETME KUŞKUSUZ MİLLETİ VE DEVLETİ EN İYİ ŞEKİLDE YÖNETMEDİR'

Yerel ve genel politikaların oluşumunda ve uygulanmasında ‘Ortak Akıl’ ve toplumun samimi istem ve beklentilerinin dikkate alınması yerine özel akıllı kişiler ve/veya sorgulanabilir anketlere itibar eden bir yönetim tarzının benimsendiğini görüldüğünü vurgulayan Şahin, açıklamasında şu görüşleri dile getirdi: “Hükümet etmede, niyetlerinden emin olunmayan bürokratik ve politik dar bir oligarşik kadronun tavsiye, yönlendirme ve etkinliğinin tercih edildiği anlaşılmaktadır.

Bölücü terör örgütünün unsurlarıyla yürütülen ancak, milli vicdan ve haysiyeti inciten ve mevzu hukuku zorlayan sürecin çözüm özelliği – belki istenmeden- çözülme hayalcilerine fırsat ve olanak sağlar duruma evrilmiştir. Hükümet etme kuşkusuz milleti ve devleti en iyi şekilde yönetmedir. Devlet kurumlar, kurallar ve ilkeler bütünüdür ve bunlarla değer ve güç taşır.”

'TOPLUMDA HASMANE VE AYRIŞTIRICI DUYGULARI BESLEMEKTE'

Ülkenin bekası ve milletin huzuru için bir dönem birlikte ve başarılı görevler yaptığı güvenlik (emniyet) teşkilatının fedakar ve vefalı personeline yönelik son günlerdeki uygulamalar ile bağımsız yargı ve tarafsız mensupları hakkındaki düzenleme ve değerlendirmelerin akıl, hukuk ve adalet anlayışı ile izah olunamayacağını vurgulayan Şahin, “Tüm bu politika ve uygulamalar – ne yazık ki- toplumda hasmane ve ayrıştırıcı duyguları beslemekte, güven azalmasına neden olmakta, bazı gözlerde yaşa ve gönüllerde kırgınlığa dönüşmektedir.

Her şeye rağmen, aziz milletimizin ve devletimizin büyüklüğüne ve geleceğine yürekten inanıyorum. Kuruluşunda kolay ve sevinçle bir kararla üye olduğum partimden, zor ve üzüntü veren bir kararla istifa ediyorum. Kaderde yeniden birlikte çalışma imkanının olabilirliği arzusu ile helallik diliyor, yüce Allah'ın (c.c) yardımcımız olması duasıyla partime saadetler ve başarılar diliyorum. Bilgilerinize saygıyla arz ederim” açıklamasında bulundu.


CİHAN