Uzaya çıkan ilk 3D kamera

NASA, son mekik uçuşunu gerçekleştiren Atlantis'le birlikte piyasada bulunabilen bir 3D video kamera modelini uzaya gönderdi.

Uzaya çıkan ilk 3D kamera
13 Temmuz 2011 Çarşamba 10:44 tarihinde eklendi, 1.792 kez okundu.

 

NASA’nın 8 Temmuz Cuma günü Uluslararası Uzay İstasyonu’na doğru son seferine çıkan uzay mekiği Atlantis’e Panasonic AG-3DA1 3D Full HD video kamera eşlik ediyor.
 
Panasonic’in AG-3DA1 Full HD 3D video kamerası Uluslararası Uzay İstasyonu’nun üç boyutlu olarak görüntülemek ve kaydetmek üzere NASA’nın (Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) son yolculuğuna çıkan uzay mekiği Atlantis ile birlikte uzaya gönderildi. NASA Uzay Mekiği Programı’nın 135. görevinde 33. uçuşuna çıkan Atlantis, Uluslararası Uzay İstasyonu’na son kez kenetlendi.
 
Panasonic, Atlantis’in uzaya fırlatılmadan önceki eğitim ve hazırlık çalışmalarını kayda almak üzere NASA’ya AG-3DA1 3D video kameralar, BT-3DL2550 25.5” 3D LCD monitörler ve dayanıklılığı artırılmış Toughbook dizüstü bilgisayarlar sağladı.
 
Atlantis’in son görevinde NASA astronotlarının hafif 3DA1 ile Uluslararası Uzay İstasyonu’nu üç boyutlu olarak belgelemeleri planlanıyor. Astronotlar Uzay İstasyonu’nda gerçekleştirecekleri bir takım bilimsel görevlerini de 3DA1 ile görüntüleme niyetinde.
 
Panasonic Solutions Şirketi Başkan Yardımcısı John Baisley, Panasonic 3D video kameraların Atlantis’in son görevine yapacağı katkılar ile ilgili şu açıklamayı yaptı: “Panasonic olarak 3DA1 3D video kameramızın bu çok önemli NASA görevinin belgelenmesinde oynadığı hayati rolden ötürü gurur duyuyoruz. İnsanlı uzay uçuşunun gayesi her zaman için yeni yerler ve yeni şeyler keşfetmek olmuştur. 3DA1’in üreteceği büyüleyici 3D görüntüler uzayın keşfine dair yeni ve benzersiz bir bakış açısı sağlayacaktır. Panasonic, Uzay İstasyonu’ndan gelecek heyecan verici 3D görüntüleri tüm dünyadaki tüketicilerle paylaşacak ve 3D teknolojisinin sunduğu büyüleyici deneyimi bir kez daha sergileyecektir.”
 
Atlantis’in son seferine ilişkin ayrıntılara www.nasa.gov adresinden ulaşılabiliyor.
 
AG-3DA1 dünyanın SD kart ortamına kayıt yapabilen ilk profesyonel, tam entegre Full HD 3D video kamerası. 3 kilogramdan daha hafif olan AG-3DA1 çift lense ve AVCHD formatında 1080/60i, 50i, 30p, 25p, 24p (yerel) ve 720/60p ve 50p görüntüler kaydetmeyi sağlayan iki adet 1920 x 1080 2.07 megapiksel 3-MOS görüntüleyiciye sahip.
 
Panasonic’in profesyonel AVCHD PH modunda, 32 GB çift SD kart üzerine 180 dakikaya kadar kayıt yapma becerisine sahip olan AG-3DA1 HD-SDI çıkışı, HDMI (1.4 versiyon), iki XLR bağlayıcı, dahili stereo mikrofon ve çift lensli kamera remote’u gibi profesyonel arayüzler sunuyor.

NTV