Van depremi 600 bin kişiyi etkiledi

Van Valisi Münir Karaloğlu, Van'ın merkez köylerindeki konutların yüzde 55'inin, Erciş ve köylerindeki konutların yüzde 28'inin yıkık ve ağır hasarlı olduğunu söyledi.

Van depremi 600 bin kişiyi etkiledi
15 Aralık 2011 Perşembe 12:06 tarihinde eklendi, 7.511 kez okundu.

 

Vali Karaloğlu, yaptığı açıklamada, Van'da devam eden kesin hasar tespit çalışmalarının çok önemli olduğunu, elde edilen verilerin vatandaşlara konteyner ve kalıcı konut verilirken kullanılacağını belirterek, Van merkeze bağlı 93 köyde, Erciş merkezde ve köylerinde kesin hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını ve askıya çıkarıldığını bildirdi. 
     
Hasar tespitine ilişkin listelerin bir ay askıda kalacağını, vatandaşların kararlara itiraz etme hakkı olduğunu ifade eden Karaloğlu, şöyle konuştu: 
     
"Bizim 'ağır hasarlı' dediğimiz binaya 'hayır benim binam ağır hasarlı değil orta hasarlı diyebilir', bizim 'orta hasarlı' dediğimiz binaya 'hayır benim binam ağır hasarlı' diye itiraz edebilir. Şimdi bizim kesin hasar tespit çalışması yaptığımız alan Van merkezde 29 mahallemiz. Bostaniçi'nde 5, Erçek'te 3 mahallemiz. Buralarda kesin hasar çalışmaları devam ediyor. Van merkezde 13 mahallede kesin hasar tespit çalışmaları tamamlandı. Diğer mahallelerin tamamında da bir hafta, 10 gün içinde arazideki çalışmaları tamamlayıp askıya çıkmak istiyoruz. Süre dolduktan sonra vatandaşların dilekçelerine istinaden tekrar evlere giderek bir çalışma daha yapacağız." 
     
Şu anda çeşitli kurum ve kuruluşlardan gelen 400'e yakın mühendisin arazide olduğunu bildiren Karaloğlu, görevlilerin fedakarca kapı kapı, sokak sokak gezerek vatandaşların evlerinde hasar tespiti yapmaya çalıştığını söyledi. 
   
Hasar tespit çalışmaları verileri hakkında da bilgi veren Karaloğlu, "Van'ın köylerinde 6 bin 90 evimiz ağır hasarlı çıktı. Erciş merkezde 4 bin 200, köylerinde ise 3 bin 200 ev yıkık ve ağır hasarlı. Van merkez köylerinin toplam konut sayısının yüzde 55'i, Erciş ve köylerinin toplam konut sayısının ise yüzde 28'i yıkık ve ağır hasarlı" diye konuştu. 
     
Orta hasarlılar ikinci kez incelenecek- 
     
İstanbul Teknik, Yıldız Teknik ve Sakarya üniversiteleriyle orta hasarlı binaları bir kez daha gözden geçireceklerini kaydeden Karaloğlu, şöyle konuştu: 
     
"Çünkü orta hasarlı binalar konusunda vatandaşa 'bunları tamir ederek oturabilirsin' demek istiyoruz. Onu demek için de üniversitelerimizden orta hasarlı binalarla ilgili olarak bize rapor vermesini isteyeceğiz. Vatandaşımız bize itiraz etse de etmese de orta hasarlı binalarımızın tamamını tekrar üniversitelerimizle gözden geçireceğiz. Üniversitelerimiz orta hasarlı binalarımıza 'bu ağır hasarlı' derse ağır hasarlı sınıfına, 'yok bu az hasarlı' derse az hasarlı sınıfına geçireceğiz" diye konuştu. 
     
Köylere 4 bin 500 konteyner dağıtıldı- 
     
Van genelinde vatandaşlara yaklaşık 80 bin çadır dağıtıldığını belirten Karaloğlu, bu çadırlarda kışın geçmeyeceğini bildiklerini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da vatandaşların konteyner alınması konusunda kendilerine talimatı olduğunu söyledi. 
     
Depremin 15. günü vatandaşlara köylerde konteyner dağıtmaya başladıklarını kaydeden Karaloğlu, çünkü köylerde vatandaşın yaşam koşullarının ve iklimin daha ağır olduğunu belirtti. 
     
Köylerin Van ve Erciş'ten rakım olarak da yüksekte bulunduğunu, ifade eden Vali Karaloğlu, şunları kaydetti: 
     
"Onun için köylerimizden başladık. İnşallah önümüzdeki pazar günü köylerimizin tamamının konteyner ihtiyacını bitirmiş olacağız. Şu ana kadar 4 bin 500 konteyner yerleştirildi. Şu ana kadar köylerimizde kesin hasar tespit listelerine göre evi yıkık ve hasarlı olan bütün vatandaşlarımız pazar günü itibarıyla konteynere girmiş olacak. Köylerde vatandaşımıza, konteyneri evlerinin yanına koyduk, yıkılan evlerin yanına koyduk. Van ve Erciş merkezde ise konteyner kentler oluşturuyoruz. Erciş merkezde 3 noktada konteyner kent, Van merkezde ise 16 noktada konteyner kent oluşturuyoruz. Şu anda Erciş merkezde bin 700 tanesi konteyner kentlerin kurulacağı alanlara yerleştirildi." 
     
Şu anda Van'a ulaşan konteyner sayısının yaklaşık 9 bin 500 olduğunu ifade eden Karaloğlu, bunun 4 bin 600'ünün köylerde, diğerlerinin Van ve Erciş merkezde kurulduğunu bildirdi. 
     
Kendilerinin otobüs ve uçakla çeşitli illere göndererek kamu misafirhanelerinde ağırladıkları 15 bin kişi olduğunu ifade eden Karaloğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: 
     
"Bunun dışında bizim otobüs biletini alarak gönderdiklerimiz var. Yine bizim denetimizde bizden belge alarak kendi aracıyla ve kendi imkanlarıyla şehir dışına gidenler var. Bizim denetimimizde şehir dışına gidenler 49 bin civarında. Bilgimiz olmadan şehir dışına akrabaların yanına gidenler ya da ev kiralayanlar da var. Bununla ilgili elimizde sadece kısmi veriler var, Van'da kullanılan cep telefonları sayısı, öğrenci nakilleri gibi... Van ve Erciş merkez ile köylerindeki öğrencilerimizin yaklaşık yüzde 30'u diğer illerdeki okullara kesin ya da misafir öğrenci olarak kayıt yaptırdı. Van ve Erciş'te kullanılan cep telefonu miktarında, sinyal veren cep telefonu miktarında da yüzde 30 azalma var. Bu şu demek, Van merkez ve Erciş'in nüfusunda yüzde 30 azalma var. Depremden etkilenen toplam nüfus ise 600 bin civarında." 
     
Öğretmenler 26 Aralıkta göreve çağrılacak- 
     
Van merkez ve Erciş'teki okulların üniversiteler tarafından incelenmesinin tamamlandığına dikkati çeken Karaloğlu, şöyle konuştu: 
     
"O raporlar bize geldi. O raporlar doğrultusunda üniversitelerimizin bize 'az hasarlı ve hasarsız' dediği okullarla ilgili çalışmalarımız hızla devam ediyor. Yarın itibarıyla yeni atanan öğretmenlerimiz Van'a gelecek ve onların eğitimleri başlayacak. 26 Aralıkta Van'da görevli olan bütün öğretmenleri göreve çağırıyoruz. 26 Aralıkta görevlerinin başında olacaklar. Onlara bir müddet hem afet yöntemiyle ilgili oryantasyon eğitimi verilecek. Daha sonra da kısa sürede bu okullarımızın tamiratı tamamlandığında Van merkez ve Erciş'te eğitime başlayacağız."