Van valisini bitirecek şok sözler

Van’daki, çöken ve 30 can alan Bayram Oteli için “oturulmaz raporu verildi mi, verilmedi mi?” tartışmalarına, TV8’deki Haberaktif programı yeni bir boyut kazandırdı.

Van valisini bitirecek şok sözler
16 Kasım 2011 Çarşamba 08:24 tarihinde eklendi.

 

Depremden önce canlı yayına telefonla bağlanan valinin, “Oteller için hiçbir endişe yok” dediği ortaya çıktı.
 
Vali Münir Karaloğlu, 26 Ekim’de Gökmen Karadağ’ın sunduğu Haberaktif’te, vatandaşların normal hayata dönmesini istedi. Vali, halkın psikolojik açıdan çekingen davrandığını ifade etti, Bayram Oteli de, binaların güvenliği açısından örnek gösterip şöyle konuştu:
 
KALANLARI DA BİLİYORDU
 
“Bakın şehirde bütün oteller şu an dolu. Yer bulamıyoruz. Şehir dışından gelen, genellikle deprem dolayısıyla gelen basın yayın mensupları, araştırma kurtarma ekipleri kalıyor. Onların hiçbir endişesi yok. Binalara giriyorlar ve 7-8 katlı otellerde kalıyorlar.”
 
Valinin bu açıklamalarından iki hafta sonra, Van bu kez 5.6’lık bir depremle sarsıldı. Valinin sözünü ettiği “7-8 katlı” otellerde yerle bir oldu. Haberaktif, vali ile bu telefon görüşmesini değerlendirmek için yayın daveti yaptı. Ancak talep karşılık görmedi.
 
ÖLÜM OTELİNİN AÇILIŞINI DA YİNE O VALİ YAPTI
 
Van'ın en işlek caddesi olan Cumhuriyet Caddesi ile Soydan Kavşağı'nın kesiştiği noktada bulunan ve depremde yerle bir olan Bayram Oteli, geçtiğimiz yıl tadilat görmüştü. Açılışına katılan Vali Müdir Karaloğlu, oteli öve öve bitirememiş,  tadilatı için 1 milyon dolar harcandığını söyleyerek Van'ın turiziminde büyük katkısı olduğunu söylemişti.
 
HASARSIZ RAPORUNU KİM VERDİ?
 
Bölgenin tanınmış iş adamlarından Mehmet Sıdık Bayram'a ait olduğu belirtilen otelin Van'daki büyük depremin ardından ilk hasar tespit çalışmalarında hasarsızlık raporunu nasıl aldığı ise büyük merak konusu oldu. İddialara göre bölgeye gideh ekipler rapor için otele yaklaştırılmadı.