Van'da umutlar donuyor

Depremin üzerinden 2.5 ay geçmesine karşın Van halkı hâlâ birçok sorunla boğuşuyor. “Hayalet kent” görünümünü alan Van’da yaşayan yurttaşlar dondurucu soğuk, hijyen ve gıda sorunları ile çadırda yaşam mücadelesi veriyor.

Vanda umutlar donuyor
03 Ocak 2012 Salı 08:26 tarihinde eklendi, 3.521 kez okundu.

 

Depremin üzerinden 2.5 ay geçmesine ve ülkenin seferber olmasına karşın Van halkı yaralarını saramadı. Nüfusun büyük bir bölümü kenti terk etti. “Hayalet kent” görünümünü alan Van’da yaşayan yurttaşlar dondurucu soğuk, hijyen ve gıda sorunu ile çadırda yaşam mücadelesi veriyor. Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, yardımların yetersiz kaldığını, yetkililerden kalıcı çözümler üretmesini isteyen depremzedeler, “Yetkili kurumlar Van gerçeğini bugüne dek ne yazık ki görmediler. Dondurucu soğuklar ile karşı karşıyayız. Çadırlar bu bölge için yetersiz, çok ince, üşüyoruz, çocuklarımız hastalanıyor, hastalarımız da tedavi olamıyor. Ne kadar daha çadırlarda yaşayacağız” diye soruyorlar.
 
Van’da yaşanan deprem felaketinden aylar sonra bölgeye yaptığımız ziyarette bir dizi şaşırtıcı manzarayla karşılaştık. Özellikle Van merkezde enkazı dahi kaldırılmamış binaların varlığı ilk göze çarpanlar arasında yer alıyor. Ağır hasarlı binalar, minaresi yıkık camiler, hemen hemen her mahallede kurulmuş olan çadırlar, soğuk kış koşullarında ayağında ayakkabısı, çorabı olmayan çocuklar, Van’daki deprem yeni olmuş izlenimini yaratıyor. Tam bir sessizliğe bürünen Van’da üst üste yaşanan depremler nedeniyle korku yaşayan halk, hasar olmamasına karşın evlerine girmekten korktuğu için çadırlarda yaşıyor. Akşam karanlığında Van’ın üzerine düşen sessizlik daha da belirginleşiyor, çadırkentlerden tek tük yansıyan soluk ışıklar caddeleri aydınlatıyor. Bazı çadırkentlerin kurulduğu parklarda ise bir zamanlar Van halkının piknik yapmak için kullandığı çardakların bile çadıra çevrildiği dikkat çekiyor.
 
DEPREM ÇOCUKLARI ETKİLİYOR
Depremin ardından ara verilen ve yeni yılla birlikte başlayacak eğitim-öğretim için de yeterli ortamın oluşturulmadığı belirtiliyor. Van’da yaşayacak öğretmenler için barınma, tuvalet, banyo gibi temel ihtiyaçlara yönelik sorunların da halen tamamlanamadığı göze çarpanlar arasında yer alıyor. Uzanacak sıcak bir yardım elini en fazla bekleyenler de depremin en çok vurduğu ve gözlerindeki korkuyu halen görebileceğiniz çocuklar. Hemen hemen her sokak başında, mahalle arasında görmeye alışkın olduğunuz çadırlarda, depremin en ağır izini taşıyan çocuklar için kurulan rehabilitasyon çadırları da dikkat çekenler arasında yer alıyor. Yeni yılı çadırlarda karşılayan Van halkı, 2012 yılını “sıcak evlerde” geçirmek istediklerini belirterek “Çadırlarda yaşam çok zor. Tuvalet, banyo gibi temel ihtiyaçlarımızı kendi imkânlarımızla yaptığımız barakalarda karşılıyoruz. Van için o kadar yardım kampanyası yapıldı. Peki, yardımlar nereye gitti? Devlet burada yok. En çok bebek maması, kömüre ihtiyacımız var. Artık çadırlarda değil, konutlarda yaşamak istiyoruz” diye haykırıyorlar.

NTV