Varlık Barışı tarihi öne alındı

Vergi Barışının da içinde yer aldığı "torba kanun" tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Varlık Barışı'nın başlangıç tarihi de 22 Nisan'dan, 15 Nisan'a çekildi.

Varlık Barışı tarihi öne alındı
10 Mayıs 2013 Cuma 14:53 tarihinde eklendi, 1.255 kez okundu.

 

Söz konusu tasarıyla yurtdışından 20 milyar doların üzerinde kaynak girişi bekleniyor. 
 
Tasarıya göre yurtdışında bulunan para, altın, döviz, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarıyla taşınmazlar, 31 Temmuz 2013'e kadar Türk Lirası cinsinden rayiç bedelle, bankalara veya aracı kurumlara bildirilecek. Bildirimler vergi dairelerine de yapılabilecek. 
 
Beyanı yapılan tüm kıymetlerin Vergi Usul Kanunu uyarınca defter tutan mükellefler tarafından bildirim tarihini takip eden ay sonuna kadar defterlere kaydedilmesi gerekiyor. 
 
Varlık Barışı'na başvuran mükellefler, beyan ettikleri tüm kıymetleri için pasifte özel fon hesabı açacaklar. Bu hesap, sermayeye ilave dışında başka bir amaçla kullanılamayacak.
 
İşletmenin tasfiye edilmesi halinde ise vergilendirilmeyecek. Vergi dairelerine beyan edilen varlıklar, değeri üzerinden yüzde 2 oranında vergilendirilecek. Ödemesi ise değerlemenin yapıldığı ayın sonuna kadar gerçekleşecek