Vergi gelirimiz arttı

Mehmet Şimşek, "Geçtiğimiz sene vergi gelirlerimizi yaklaşık yüzde 20,5 civarında artırdık" dedi.

Vergi gelirimiz arttı
08 Nisan 2012 Pazar 15:07 tarihinde eklendi.

 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gelir İdaresi Başkanlığı'nca düzenlenen "2011 yılı değerlendirme ve 2012 yılına stratejik bakış" toplantısının açılışında, Türkiye'nin 2023 hedeflerini, vizyonunu gerçekleştirmesi için yatırımlara ve istihdama ihtiyaç olduğunu söyledi.
 
Mehmet Şimşek, vergi gelirlerinin 254 milyar lira civarına çıktığını ifade ederek, "Hakikaten geçen sene o anlamda başarılı bir yıldı. 2012 yılı biraz daha zorlu bir yıl olacak. Neden? Çünkü, 2012 yılı küresel anlamda belirsizliklerin devam ettiği bir yıldır" diye konuştu.
 
Mehmet Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Dolayısıyla sizden çok ciddi bir performans artışı bekliyoruz. 1 puan önemlidir, çok önemlidir. Bakın 254 milyar liralık vergi gelirlerimiz var. 1 puanlık artış demek; bizim hakikaten Urfa'nın, memleketin dört bir tarafının ihtiyaç duyduğu okulları yapmak demektir."
 
Mehmet Şimşek "Biz 6111 sayılı yasa çerçevesinde getirilen kamu alacaklarının yapılandırılmasını çok başarıyla uyguladık. Ve tabii ki bugüne kadar en azından son taksit itibarıyla söyleyebilirim. Bu rakamlar açıklandı, açıklanacak herhalde, yüzde 80 gibi hala bir performansı devam ettiriyoruz. Ve bugüne kadar da tahsilat oranı yüzde 40'lar civarındadır" dedi.