"Vergi indirimi beklemeyin"

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, otomotiv, iletişim, sigara, alkol ve akaryakıt alanlarından alınan vergilerde herhangi bir indirimin söz konusu olmayacağını söyledi.

Vergi indirimi beklemeyin
31 Ekim 2013 Perşembe 21:57 tarihinde eklendi.

Mehmet Şimşek, “Vergi indirimi bekliyorsanız, beklemeyin. İndirmeyeceğiz. Açık ve net olarak altını çiziyorum.” dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 5. İzmir İktisat Kongresi’nde, ‘Küresel Kriz Sonrası Ekonomisinde Yeni Eğilimler ve Beklentiler’ başlığı altında düzenlenen panele katıldı. Panel sonrası izleyicilerin sorularını yanıtlayan Şimşek, temel hedefin cari açığın azaltılması olduğunu belirterek, bazı sektörlerdeki ürünlerden alınan vergi rakamlarında indirime gidilemeyeceğini söyledi.

Vergilerin 3-5 ürün dışında yüksek olmadığını dile getiren Şimşek, “Otomotiv, iletişim sigara içki ve akaryakıt. Bunlar da zaten birleşik olarak yapılıyor. Açık söyleyeyim geçen yıl 60 milyar doları biz enerji ithalatına ödedik. Vergi indirimi bekliyorsanız, beklemeyin. İndirmeyeceğiz.

Açık ve net olarak altını çiziyorum. Çünkü bizim daha yüksek bir enerji ithalatına imkanımız yok. Cari açık boyutu şu anda en kritik boyuttur. Nitekim orta vadeli programa bütçeye bakarsanız en öncelikli temel hedef cari açığın azaltılmasıdır.” diye konuştu.

“VERGİ KAÇIRANLARA DUYURUYORUM”

Bakan Şimşek, önümüzdeki yıllarda Türkiye’de vergi kaçakçılığı ile ciddi bir mücadeleye girişeceklerini ifade etti. “Vergi denetim kapasitesinde ciddi bir ihtisaslaşmaya gidiyoruz. Önümüzdeki yıllarda Maliye Bakanlığı'na şikayetler hat safhada olacaktır." diyen Şimşek, "Biz hakikaten çok önemli siyasi reformlar yaptık. Ama gerçekten daha çok kat edeceğimiz yol var.

Daha yapılacak çok şey var. Her şey güllük gülistanlık değil. Birçok yapısal sorunda büyük mesafeler kat ettik ama kat edeceğimiz gereken mesafeler var. Her yere gidiyor ve ‘Türkiye’de vergi yükü çok yüksek değil’ diyorum. Tabi Türkiye’de vergi yükü OECD ülkeleri arasında en düşük ülkelerden bir tanesi.

İnşallah kayıt dışı ile mücadelemizi daha da arttırarak bu vergi yükünü vergi oranlarını arttırmadan daha çok vergi toplama imkanına sahip olacağız. Vergi denetim kurumunu yeniden yapılandırdık. Şu anda transfer fiyatlamasına ilişkin özel bir ihtisaslaşmış bir birim var. Zaten bu vergi denetiminde çok radikal bir reform yaptık. Yapılamaz denilen reformdu.

Dört ayrı başına buyruk birimi birleştirdik. Vergi denetim kapasitesini ciddi bir şekilde ihtisaslaşmaya gittik, şu anda vergi denetim kapasitesini ciddi insan kaynağı olarak arttırıyoruz, teknolojiyi de kullanıyoruz. Vergi kaçıranlara duyurulur. Göreceksiniz vergi kaçakçılığı ile mücadele önümüzdeki yıllarda inanılmaz seviyeye çıkacak.” şeklinde konuştu.


CİHAN