Vizyonda bu hafta: 10 Mayıs

Sinemaseverler bu hafta dram, gerilim, komedi türünde seçkiler ile buluşuyor.

Vizyonda bu hafta: 10 Mayıs
09 Mayıs 2013 Perşembe 18:18 tarihinde eklendi, 1.149 kez okundu.

 

10 Mayıs haftasının öne çıkan filmi “Gitme Baba”. Evinin önünde suikaste uğrayan Kuşadası’nda iki dönem belediye başkanlığı yapmış olan Mustafa Lütfi Suyolcu’nun hayatı kızı Çiğdem Suyolcu’nun gözünden anlatılıyor. Filmin başrolünde de oynayan Çiğdem Suyolcu’na Murat Karasu, Şenay Gürler eşlik ediyor. “Gitme Baba”nın yönetmen koltuğunda Ahmet Sönmez oturuyor.
 
AKLIMI OYNATACAĞIM
 
Meksika’ya doğru yola çıkmış olan bir yolcu uçağının iniş takımları açılmamaktadır. Kabin görevlileri uçakta oluşan paniği engellemek için yolcuları sarhoş edip uyutmaya çalışırlar. Uçak içinde giderek artan heyecan, alkol ve adrenalinin de etkisiyle, ekip ve yolcular arasında izleyicileri kahkahalara boğacak beklenmedik olaylar filizlenir. Pedro Almodovar’ın yönettiği “Aklımı Oynatacağım”ın kadrosunda Antonio Banderas, Penelope Cruz, Willy Toledo ile Hugo Silva yer alıyor.
 
GİTME BABA
 
‘Gitme Baba’ özetle baba - kız arasındaki ilişkiyi konu alıyor. Kuşadası’nda iki dönem belediye başkanlığı yapmış olan Mustafa Lütfi Suyolcu 16 Mayıs 1995 tarihinde evinin önünde başına üç kurşun sıkılarak öldürülmüştü. Film, bu olayın siyasi ya da kriminal boyutundan çok Mustafa Lütfi Suyolcu’nun yaşam duruşunu ve kızı Çiğdem Suyolcu ile arasındaki özel ilişkiyi anlatıyor.

Filmde bir baba ve kızı arasındaki sevginin varacağı en üst noktalar ve bir adamın ideallerine kendini çocuklarından ve eşinden ayıracak kadar bağlı kalması şeklinde iki temel olgu sorgulanıyor. “Gitme Baba”nın yapımcılığını, senaryosunu Mustafa Lütfi Suyolcu’nun kızı Çiğdem Suyolcu üstlendi. Aynı zamanda başrolde de oynayan Çiğdem Suyolcu’ya Murat Karasu, Şenay Gürler ile Payidar Tüfekçioğlu eşlik ediyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise Ahmet Sönmez oturuyor. 6 haftada tamamlanan “Gitme Baba”nın çekimleri Kuşadası’nda yapıldı.
 
SON AYİN: BÖLÜM II
 
Nell, gözlerini açtığında kendini bir ormanın içinde bulur. Kısa süreli hafıza kaybı yaşamıştır. Hatırladığı tek şey tüm ailesini yitirmenin acısıdır. Terapist Frank Merle, Nell’in yaşadığı kulübeye taşınır ve birlikte geçmişi unutup yeni bir hayata başlamaya çalışırlar. Hayatını altüst eden şeytani ruh bir kez daha Nell’in karşısına çıkacaktır. Ed Gass Donnelly’nin yönettiği ve Ashley Bell, Julia Garner ile David Jensen’in oynadığı Son Ayin: Bölüm II korku, gerilim türünde.
 
EKSK SYFLR (EKSİK SAYFALAR)
 
Sekiz üst düzey yönetici, dolandırıcılık suçuyla yargılanmaktadır. Bu yargı sürecinde, bir gün kendilerini bir ofiste bulurlar. Kendini “Patron” olarak tanıtan gizemli bir adam onları karşılaşmadıkları gerçeklerle yüzleştirecektir. Yöneticiler hayatta kalmak için her şeyi yapmaya razıdırlar. Son derece teknolojik olan bu ofis, onları bırakmak niyetinde değildir. Ozan Çobanoğlu’nun yönettiği ve Hüseyin Avni Danyal, Tuvana Türkay, Tolga Güleç ile Kaan Çakır’ın oynadığı “Eksik Sayfalar”, son zamanların en iddialı psikolojik gerilim yapımları arasında gösteriliyor.
 
BARFİ: AŞKIN DİLE İHTİYACI YOKTUR
 
Barfi doğuştan konuşma ve duyma engelli bir gençtir, şehre yeni gelen güzel Shruti’ye aşık olur ama dünyaları ters düşer. Shrutie, Barfi’ye olan ilgisine rağmen, ailesinin baskısı ile normal bir adamla evlenir. Jhilmil ise engelli ve Barfi’nin çocukluktan beri tanıdığı bir kızdır. Yolları bir kez daha kesiştiğinde Shruti, Barfi’ye hâlâ aşık olduğunu fark eder. Anurag Basu’nun yönettiği ve Ranbir Kapoor, Priyanka Chopra, Ileana D’Cruz ile Roopali Ganguly’nin oynadığı “Barfi: Aşkın Dile İhtiyacı Yoktur” Hint sinemasının son dönemlerde en çok ses getiren filmlerinden biri.
 
KOD ADI: OLYMPUS
 
Teröristler Beyaz Saray’ı ele geçirdiklerinde, gözden düşmüş bir Gizli Servis Ajanı olan Mike Banning Amerika Birleşik Devletleri başkanını kurtarmak için işe koyuluyor. “Kod Adı: Olympus”, Yönetmen Antoine Fuqua tarafından çekilen heyecan dolu ve ustaca yapılmış bir aksiyon gerilim filmi. Titizlikle eğitilmiş olan ağır silahlar donanmış bir grup terörist güpe gündüz Beyaz Saray’a pusu kurup, binayı ve Başkan Benjamin Asher’ı ve ekibini girilmesi imkânsız olan yeraltı sığınaklarında ele geçiriyor.

Beyaz Saray’ın bahçesinde çatışma şiddetli bir şekilde sürerken, eski başkanlık koruması olan Mike Banning arbedeye karışıyor kendisini hayatta kalan tek Gizli Servis ajanı olarak kuşatılmış binanın içinde bulur. Banning, kapsamlı eğitimi ve detaylı bilgileri Başkan Vekili olan Allan Trumbull’ın gözü kulağı ve yol göstericisi oluyor. Gerard Butler, Melissa Leo, Morgan Freeman ile Aaron Eckhart’ın oynadığı “Kod Adı: Olympus”un kadrosunda yer alan isimler.
 
KİMLİK HIRSIZI
 
Sınırsız para, Diana’nın Miami’nin lüks yaşamasına imkân vermiştir. Tek bir sorun vardır: Para sağlamak için kullandığı kimlikte Sandy Patterson yazmaktadır ve bu kimlik, ülkenin diğer ucunda yaşayan bir müşteri temsilcisine aittir. Dolandırıcıyı yakalamak için sadece bir haftası olan gerçek Sandy Patterson, dolandırıcı kadınla yüzleşmek üzere güneye gider. Seth Gordon’un yönettiği ve Jason Bateman, Melissa McCarthy, Jon Favreau ile Amanda Peet’in oynadığı “Kimlik Hırsızı” komedi türünde.
 
KOLLARIMDA KAL
 
İki cerrah Mila ve Javier, birbirlerine delicesine aşıktır. Mila’nın beklenmedik hamileliği ve iş stresi nedeniyle, Javier içkiye başlar, bu yüzden işinden çıkarılır, eşi Mila’dan da giderek uzaklaşır. Javier, eşi Mila’yı geri kazanmak için ne gerekiyorsa yapmaya hazırdır. Marion Laine’in yönettiği ve Juliette Binoche, Edgar Ramirez, Hippolyte Girardot ile Amandine Dewasmes’in oynadığı “Kollarımda Kal” Fransız sinemasının tipik yapımlarından biri.
 
UZUN KUYRUK
 
Muhabir Dan Geraldo, Palombiya’ya bir haber yakalamak amacıyla giderken inanılmaz bir şey keşfedeceğini hiç tahmin etmemiştir. Becerikli yerli rehberi Pablito ile birlikte Dan, birbiri ardına sürprizlerle karşılaşacak ve heyecan dolu maceralar onun müthiş bir haber yakalamasına olanak sağlayacaktır: Efsanevi haylaz bir hayvan olan Marsupilami gerçekten vardır. Alain Chabat’ın yönettiği ve Jamel Debbouze, Alain Chabat ile Lambert Wilson’nun oynadığı “Uzun Kuyruk” André Franquin'in kaleminden çıktı.

CİHAN