WikiLeaks köstebeği itiraf edecek

ABD'ye ait gizli belgeleri internet sitesi WikiLeaks'e sızdırmakla suçlanan ABD'li asker Bradley Manning'in kendisine yöneltilen suçlamaların bir kısmını kabul edeceği iddia edildi.

WikiLeaks köstebeği itiraf edecek
09 Kasım 2012 Cuma 14:28 tarihinde eklendi.

 

ABD’nin Maryland eyaletindeki askeri mahkemede ön duruşması yapılan asker Bradley Manning'e, "düşmana yardım" ve "casusluk" dahil 22 ayrı suç yöneltildi.
 
Bradley Manning’in avukatı David Comboos, 4 Şubat’ta başlayacak dava öncesi yapılan ön duruşmada, Manning’in kendisine yöneltilen suçlamalardan ‘nispeten hafif’ olanları kabul etmek istediğini söyledi.
 
Bu açıklama, Manning'in Afganistan ve Irak savaşı ile ilgili gizli rapor ve diplomatik yazışmaları sızdırdığını kabul edeceği şeklinde yorumlandı.
 
Ancak Manning’in, idam cezasıyla yargılandığı ABD’nin bir numaralı düşmanı terör örgütü El Kaide’ye yardım ve yataklık suçlamasını kabul etmeyeceği belirtiliyor.
 
Manning’in talebinin kabul edilebilir olup olmadığına mahkeme karar verecek.
 
Davanın askeri hakimi Col Denise Lind, Manning’in bu teklifini değerlendirmeye alacak.
 
Davanın başlaması durumunda Manning'in her şeye rağmen cezası müebbet hapis olan "düşmana yardım" suçundan yargılanabileceği belirtiliyor.
 
Bradley Manning, Mayıs 2010’da Irak’ta tutuklanmıştı. Kansas Eyaletindeki Fort Leavenworth hapishanesinde tutuklu bulunan Manning’in yargılanmasına 4 Şubat’ta başlanacak.

NTV