Yakalanmadan hastalığınızı öğrenin

Özel Antalya Genetik Hastalıklar Tanı Merkezi'nde (AGTC), kanser, kalp, damar tıkanıklığı, alzheimer, kas ve şeker hastalığı, kemik erimesi gibi hastalıklar, daha ortaya çıkmadan genetik testle belirleniyor.

Yakalanmadan hastalığınızı öğrenin
27 Mayıs 2014 Salı 09:50 tarihinde eklendi, 8.224 kez okundu.
AGTC'den Çocuk Hematoloji ve Genetik Uzmanı Prof. Dr. Duran Canatan, Antalya Genetik Tanı Merkezi'nin, Türkiye'de ve Antalya'da genetik hastalıkların klinik tanısı, moleküler genetik tanısı ve genetik danışma hizmetlerinin birlikte verildiği ilk özel merkez olduğunu söyledi. 
 
Moleküler genetik temelli tanı merkezini Antalya'ya kazandırmış olmanın önemine değinen Prof.Dr. Canatan, "Genetikte son nokta olan DNA temelli teknolojisi ve uzman kadrosuyla Antalya'ya, Akdeniz Bölgesi&ne, ülkemize, komşu ve akraba ülkelere, ihtiyaç olduğunda dünyaya hizmet vermek üzere kurulmuş Moleküler genetik temelli bir tanı merkezidir" dedi.
 
25 BİN GEN TANINIYOR
 
İnsanda yaklaşık 25 bin gen olduğunu aktaran Prof.Dr. Canatan, "Bunun 6 biniisi genetik hastalıklara yol açtığı bilinmektedir. Bunlardan 4 bininin moleküler genetik testi yapılmaktadır. Merkezimiz, öncelikle 500 gen testiyle başladı. Arz ve talebe göre sayılar her gün artıyor" diye konuştu.
 
REFERANS MERKEZ 
 
Öncelikle kan ve kanser hastalıklarının genetiği konusunda ülkemizin referans merkezi olmayı hedeflediklerini aktaran Prof. Dr. Canatan, "Hasta kapıdan girdiğinden itibaren önce klinik olarak değerlendiriliyor, sonra aile ağacı çıkarılıyor. Ardından fizik muayene işlemleri tamamlanıyor. Hastalığıyla ilgili genler konusunda bilgilendirme yapıldıktan sonra kan örnekleri alınıp, laboratuarda ilgili genler çalışılmaktadır" diye konuştu.
 
AİLEYE GENETİK DANIŞMANLIK
 
Prof. Dr. Duran Canatan, sonuçlar en kısa sürede çalışıldıktan sonra aileye genetik danışmanlık verildiğini belirterek, "DNA'yı oluşturan dört bazın baş harflerini (Adenin, Guanin, Timin ve Cytosin) alarak oluşturulan AGTC Genetik Tanı Merkezi'nin amacı, toplumda hem sık hem de seyrek görülen genetik hastalıklara, doğum öncesi ve doğum sonrası moleküler genetik tanı koymak için, uluslararası kalite ve standartlarda hizmet vermektir" dedi.
 
MERKEZDE YAPILAN TESTLER
 
Hastalıkların tanı ve tedavisine yönelik çalışmaları olduğunu belirten Prof. Dr. Canatan, verdikleri hizmetleri ise şöyle sıraladı:
 
"Avrupa Genetik Test Konsorsiyumu standartlarında yapılanmış bir merkez olarak, başta bölgemizin ve ülkemizin en önemli hastalığı olan talaseminin her türlü tipinin tanısını koymak. Yine ülkemizin önemli sorunu olan Ailesel Akdeniz Ateşi (FMF) ve diğer tip periyodik ateş hastalıklarının tanısını koymak. Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerde kısırlık nedenlerinin testleri. Zekâ geriliğine neden olan genetik temelin araştırılması testleri. İlaçlara karşı verilen yanıtları belirleyen farmakogenetik testleri. Nütrigenetik (Beslenme Genetiği) testleri. Mikrobiyolojik Hastalıkların moleküler genetik tanı testleri. Kanser hastalıkları, kalp hastalıkları, damar tıkanıklığı, alzheimer hastalığı, kas hastalıkları, şeker hastalığı, kemik erimesi gibi hastalıklarda yatkınlık ve öngörü testleri."