Yangın Kapısı Nedir?

Yangın aniden ortaya çıkan bir olay olmasına karşın alınacak olan tedbirler ile birlikte zararları da en aza indirmek mümkün olmaktadır

Yangın Kapısı Nedir?
04 Haziran 2021 Cuma 16:41 tarihinde eklendi.

Yangın aniden ortaya çıkan bir olay olmasına karşın alınacak olan tedbirler ile birlikte zararları da en aza indirmek mümkün olmaktadır. Yangının yakıcı ve üzücü etkilerine karşı tercih edilecek olan yangın kapısı hem can hem de mal güvenliği açısından önem taşımaktadır. Yangın bulunan ortam ile dış ortam arasındaki ilişkiyi kesen, bireylerin ve evcil hayvanların tahliyesini sağlayan bu kapılar üstün özellikler ile donatılmaktadır. Pek çok firma tarafından bu kapılar imal edilse de ne yazık ki testlerden geçmeyen ve kalite standartları dahilinde imal edilmeyen kapılar can yakmaktadır. Bu sebeple kapı temini güvenilir bir firmadan yapılmalı ve ayrıca kapıya ait belgeler de kontrol edilmelidir.
 

Yangın Kapısının Teknik Özellikleri
 

Yangın Kapısı sağladığı avantajlar ile hem can hem de mal güvenliğinin sağlanmasına katkıda bulunmaktadır.
 

 • Çelik kapı şeklinde olabilen bu kapılar mimari ortamı bozmamaktadır.
 • İstenilen renge uygun şekilde boyanabilmektedir.
 • Yaylı ve menteşeli versiyonları bulunmaktadır.
 • Hidrolik sistemleri yangına karşı son derece dayanıklıdır.
 • Ortam için en uygun olan kasa tipi tercih edilmektedir.
 • Kapı sağa ya da sola açılabilir.
 • Kapıya takılacak olan cam da ısıya karşı dayanıklıdır.
 • Dışarıdan kapı kapalı olsa dahi opsiyonel olan panik bar sayesinde kapı kolaylıkla açılır.
 • Kapı sıcaklıkla genleşir bu sebeple özel contalar dış ortama duman sızdırmazlar.
 • Menteşeleri ayarlanabilir.
   

Yangın Kapısı Yönetmeliği
 

Duman sızdırmazlık özelliği bulunan yangın kapısı yangın anında pek çok kişinin ortamdan tahliye edilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda acil çıkış olma özelliği gösteren bu kapılara ait belirlenmiş prosedürler ve yönetmelikler bulunmaktadır. Alev alma, ısı ve yangın gibi faktörlerden hem insanların zarar görmesinin engellenmesi hem de mal güvenliği açısından konutlarda, alışveriş merkezlerinde, okullarda, iş yerlerinde, otellerde, konser alanlarında, sinema ve tiyatrolar ile hastanelerde yangın kapılarının bulundurulması zorunlu tutulmaktadır. Yangın çıkabilecek ortamla irtibatı kesmekle görevli olan bu kapılar yangının kontrol altına alınmasında hayati bir öneme sahip olup pasif yangın önlemlerinin en önemlisi olarak kabul edilmektedir. Detaylı bilgi için www.yanginkapisiistanbul.com web sitemizi ziyaret ederek bizlerle daima iletişime geçebilirsiniz.