Yargılandığı davaya Kürtçe tercüman atandı

KCK davasının tutuksuz sanığı İrfan Hülakü, yargılandığı davaya Kürtçe tercüman olarak atandığı belirtildi.

Yargılandığı davaya Kürtçe tercüman atandı
04 Mart 2013 Pazartesi 11:10 tarihinde eklendi.

 

Menfaat çatışması nedeniyle bu kişinin tercümanlık yapamayacağını söyleyen sanık avukatlarından Sinan Zincir, başka bir tercüman atanmasını talep etti.
 
İstanbul 15. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen 118'i tutuklu toplam 205 sanıklı terör örgütü KCK davasında, 116 tutuklu sanık ile yazar Ragıp Zarakoğlu'nun da aralarında bulunduğu 8 tutuksuz sanık hazır bulundu. Tutuklu sanıklar Sevim Er ile Aslan İşçioğlu'nun ise sağlık sorunları nedeniyle duruşmaya katılmadığı belirtildi.
 
Kimlik yoklamasının ardından sanık avukatlarından Ercan Kanar, önceki celsede üst üste 10 duruşma yapılmasına karar verildiğini hatırlatarak, "Bu 10 günlük sürenin son 1,5 günü bizlere talepte bulunmak için süre veriyorsunuz. Oysa dava dosya kapsamı ve çok ağır suçlamalar nedeniyle bu süre sanıkların durumlarını anlatmak için bile yeterli değil." dedi. Avukat Kanar, bu nedenle 12-14 ve 15 Mart tarihli duruşmaların 3 gün talep duruşması olarak kabul edilerek kendilerine üç gün konuşma süresi verilmesini istedi. 
 
Ancak Mahkeme Başkanı Ali Alçık, 14 Mart 2013 tarihli duruşmada saat 13.00'te talep almaya başlayacaklarını, 15 Mart 2013 tarihli duruşmada ise saat 15.00'te talep alınmasına son vererek ara karar için bu saat itibariyle duruşmaya ara vereceklerini söyledi. Başkan Alçık, talebe ilişkin değerlendirmenin de Cuma gün yapılacak duruşmada değerlendirileceğini söyledi.
 
Sanık avukatlarından Sinan Zincir de, ana dilde savunma hakkına ilişkin yasal düzenleme kapsamında davaya Kürtçe bilen bir tercüman atandığını hatırlattı. Ancak atanan tercümanın da davanın tutuksuz sanıklarından İrfan Hülakü olduğunu söyleyen Sinan Zincir, "Muhtemelen, ilerleyen süreçte gerek duyulduğu aşamalarda bulunması için görevlendirilmiş. Ancak yasa gereği menfaat çatışması olabileceği nedeniyle bu sanık, yargılandığı davada bilirkişi ya da tercüman olarak görev yapamaz." dedi. Avukat Zincir, bugünkü oturuma katılmayan Hülakü yerine dava için başka bir tercüman atanmasını talep ediyorum." dedi.
 
Mahkeme Başkanı Ali Alçık, bu konuda mahkemeye ulaşan bir görevlendirme yazısı bulunmadığını söyledi. Avukat Zincir ise müvekkili olan İrfan Hülakü'ye Adalet Komisyonu tarafından yapılan görevlendirme yazısının ulaştığını ifade etti.
 
Duruşma, TRT spikerlerinin iddianameyi okumasıyla devam ediyor. 

CİHAN