Yaş meyve sebze ihracatına 'karantina' engeli

Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Dr. Salih Çalı, Rusya Federasyonu’na ihraç edilen ürünlerin, Akdeniz Meyve Sineği barındırdığı iddiasıyla geri çevrilmesini 'tarife dışı engel' olarak gördüklerini açıkladı.

Yaş meyve sebze ihracatına karantina engeli
23 Ocak 2013 Çarşamba 12:00 tarihinde eklendi.

 

AB ülkelerinin ardından, Rusya Federasyonu, Romanya, Bulgaristan, Ukrayna gibi ülkelerin de gıda güvenliğinin yanı sıra 'karantina' uygulaması başlatması, Türkiye’nin yaş meyve sebze ihracatına engel olmaya başladı. Karantina uygulamasını 'böcek, akar, fungus, bakteri, virüs gibi varlığı istenmeyen bir organizmanın ülkeye girişini engellemeye yönelik işlemler' olarak tanımlayan UYMSİB Başkanı Dr. Salih Çalı, “Her ülke kendini korumak amacıyla karantina önlemleri alabilir. Ancak uygulama tarife dışı engele dönüşmüş durumda." dedi.
 
Türkiye’den Rusya’ya ihraç edilen ürünlerin, Akdeniz meyve sineği olduğu iddiasıyla geri gönderildiğini bildiren Çalı, Bulgaristan sınırında Türk yaş meyve sebze yüklü araçlarının karantina incelemesi gerekçesiyle durdurulduğunu belirterek, "Uygulama, ticareti zorlaştırıyor. Rutin olarak yapılan tarım ilacı kalıntı analizlerinin dışında yaklaşık 350 Euro indirme-bindirme ve inspection adı altında alınan paralar da karantina uygulamasını bir başka boyuta taşıyor." diye konuştu.
 
"BAŞKA PAZARLARA DA DARBE VURUYOR"
 
UYMSİB Başkanı Çalı, karantina uygulamalarının yeni ihracat pazarlarının kapılarını da yaş meyve sebzecilere kapattığını söyledi. Bazı ülkelerin karantina önlemlerini gerekçe göstererek, yaş meyve sebze ihracatının önüne engeller koyduğuna işaret eden Dr. Çalı, şöyle devam etti: "Bunun örneklerini ABD, Güney Kore, Japonya gibi ülkelerde yaşıyoruz. Bu ülkelere ihracat yapmak için yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Yeni pazarların elde edilmesinde önümüze engel olarak çıkartılan tarife dışı uygulamaların önüne geçmemiz gerekiyor."
 
Çalı’nın verdiği bilgiye göre özellikle Bulgaristan’da karantina uygulamalarına ilişkin sorunlar Ekonomi Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın girişimlerine rağmen devam ediyor.

CİHAN