Yasak kitap Kitap Fuarı'nda

Ahmet Şık'ın "İmamın Ordusu" adıyla tanınan ve internette "dokunan yanar" adıyla yayınlanan kitabı 125 imzayla TÜYAP'ta

Yasak kitap Kitap Fuarında
16 Kasım 2011 Çarşamba 15:23 tarihinde eklendi.

 

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan gazeteci Ahmet Şık'ın "İmamın Ordusu" olarak bilinen çalışması temel alınarak hazırlanan "000Kitap" adlı yayın piyasaya çıkıyor.Şık'ın tutuklanmasının ardından bir araya gelen 125 gazeteci, aktivist ve akademisyen, soruşturma kapsamında el konulan kitap taslağı üzerinde çalışmaya başladı.
 
Bu çalışmanın ardından hazırlanan "000Kitap", Şık'ın kitap taslağını temel alıyor. Ancak "000Kitap", 125 gazetecinin yaptığı redaksiyonları da içeriyor. Kitabın adının alt başlığı da "Dokunan Yanar".
 
TÜYAP Kitap Fuarı’nda saat 15.00'te tanıtımı yapılacak olan "000Kitap", Postacı Yayınları'ndan çıkıyor.
 
SON DÖNEMİN EN TARTIŞMALI KİTABI 
Şık, Mart 2011'de Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alındı ve ardından tutuklandı. Gazeteci Nedim Şener ile Şık'ın tutuklanması çok sayıda kişinin tepkisini çekti. Şık'ın tutuklandığı sırada üzerinde çalıştığı "İmamın Ordusu" adlı kitabın "terör örgütü dokümanı" olduğu gerekçesiyle mahkeme tarafından kopyaları için toplanma ve el konma kararı verildi. Bu kararın üzerine İthaki Yayınevi ve Radikal Gazetesi'ndeki bilgisayarlarda bulunan dijital kopyalar polis nezaretinde silnmişti. Bundan kısa bir süre sonra ise kitabın bir taslağı internet ortamında yayılmaya başladı. Kitabı, 100 binlerce kişinin indirmiş olduğu belirtiliyor. "Ergenekon terör örgütü üyesi" olmakla suçlanan Şener ve Şık'ın ilk duruşması 22 Kasım'da yapılacak