Yaşar Kemal'e üst düzey Fransız nişanı

Yaşar Kemal'e nişanı, Legion d'Honneur Büyük Şansölyesi Orgeneral Jean-Louis Georgelin tarafından takdim edildi.

Yaşar Kemale üst düzey Fransız nişanı
17 Aralık 2011 Cumartesi 23:12 tarihinde eklendi.

 

En üst düzey Fransız nişanı Legion d'Honneur'ın Grand Officer (Büyük Subay) mertebesiyle şereflendirilen usta edebiyatçı Yaşar Kemal'e nişanı, Legion d'Honneur Büyük Şansölyesi Orgeneral Jean-Louis Georgelin tarafından takdim edildi.
 
'Fransız Sarayı' olarak da adlandırılan Fransa'nın İstanbul Konsolosluğu'nda düzenlenen törende konuşan Orgeneral Georgelin, nişanın, Yaşar Kemal'in olağanüstü edebi güzergahına, tüm eserlerinin içine işlemiş hümanizmaya ve kültürlerin çeşitliliği ile kültürlerarası diyalog hizmetindeki aralıksız hizmetlerine duyulan saygıyı ifade ettiğini söyledi.
 
Fransa'nın Türkiye Büyükelçisi Laurent Bili'nin ev sahipliğinde düzenlenen törende gazeteci, yazar, edebiyatçı ve sanatçıların yanı sıra aralarında Yaşar Kemal'in arkadaşlarının da bulunduğu yaklaşık 200 kişi hazır bulundu. Nişan takdiminin ardından törene katılanlara teşekkür eden Yaşar Kemal, "Bir çok sanatçı gibi ben de (Dünyayı güzellik kurtaracak) diyorum. Sanat, zulmün, şiddetin ve insanca olmayan her davranışın karşısındadır. Umut, insanın sahip olduğu en büyük değerlerden biridir. Ben hep umudun türküsünü söyledim" dedi. 
 
Yaşar Kemal, daha önce 1983 yılında da "Commandeur" (Komutan) mertebesiyle Fransız nişanına layık görülmüştü. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, Prof. Dr. Ethem Tolga, İnan Kıraç, Murat Karayalçın, İhsan Doğramacı, Hicri Fişek ve Güler Sabancı da daha önce Fransız nişanına layık görülmüştü.

Habertürk