Yaygın Anksiyete Bozukluğu

Yaygın anksiyete bozukluğu kısa YAB olarak adlandırılan kaygı bozukluğudur. Günümüzde bir çok gençte sınav, gelecek vb. kaygı sorunları sebebiyle sıkça görülmektedir. Eğer bu aşırı kaygılanma durumu günlük hayatınızın düzenini bozacak şekilde artıyor ve etkiliyorsa YAB denilebilir.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu
04 Ocak 2021 Pazartesi 16:28 tarihinde eklendi, 1.635 kez okundu.

Yaygın anksiyete bozukluğu kısa YAB olarak adlandırılan kaygı bozukluğudur. Günümüzde bir çok gençte sınav, gelecek vb. kaygı sorunları sebebiyle sıkça görülmektedir. Eğer bu aşırı kaygılanma durumu günlük hayatınızın düzenini bozacak şekilde artıyor ve etkiliyorsa YAB denilebilir.
 

Anksiyete bozukluğu nedir?
 

Hayatımızın belirli alanlarında sürekli olarak kaygılanma, endişe duyma ve ehvamlı olma durumları normaldir. Lakin en ufak olayları bile büyüterek en kötü senaryoları akla getirildiği zaman anksiyete bozukluğu yaşıyoruz denilebilir. Bu sürekli kaygılanma ve endişe durumu günlük hayat akışımızı engelliyorsa ve sağlığımıza zarar verecek dereceye geliyorsa tedavi alınması gereklidir. Anksiyete şiddetine ilişkin değerlendirme yapmak için kendinize anksiyete testi uygulayabilirsiniz. Test sonuçları otomatik olarak sunulacaktır.
 

Yaygın anksiyete bozukluğu nedenleri?
 

Yaygın anksiyete bozukluğunun görülmesinde belirli bir neden bulunmamaktadır. Bir çok olay, durum yada fiziksel durumlarda karşılaşılabilir. Lakin en yaygın nedenleri sağlık sorunları ve travmalardır. Kişi de neden yaygın anksiyete bozukluğu olduğuna terapi sonrası karar verilebilir.
 

 • Sağlık sorunları sebebiyle baş gösteren Yaygın anksiyete bozukluğu; kalp rahatsızlığı, şeker hastalığı, tirot hastalığı, madde kullanımı ve alkol gibi sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir.
 • Travma sonrası ortaya çıkan yaygın anksiyete bozukluğu nedenleri; çocukluk yada geçmiş dönemlerde yaşanan bazı tatsız olaylar kişide yaygın anksiyete bozukluğu ortaya çıkarabilir.
   

Yaygın anksiyete bozukluğu belirtileri nelerdir?
 

Normal durumlarda bile sürekli kaygılanan, endişe duyan insanlar bazen durumun farkında olmayabilir. Bazı hastalar bu durumu normal olarak görüp hayatlarının akışına devam etmektedir. Eğer sağlığınızı etkileyecek derecede kaygılanıyor ve endişe duyuyorsanız aşağıda ki belirtileri inceleyiniz. Bu belirtilerden bir kaç tanesini sizde görülüyorsa uzman psikolog / psikiyatriste danışmanızı önermekteyiz.
 

 • Sürekli endişe hali
 • Tedirginlik hissi
 • Huzursuzluk
 • Odaklanmada güçlük
 • Alınganlık
 • Bazı olayları takıntı haline getirme
   

Yaygın anksiyete bozukluğu tedavisi: İzmir Psikolog ve Online Terapi
 

İzmir psikolog desteği bakımından, ülkemizde oldukça önemli bir konuma sahip şehrimizdir. İzmir psikolog desteği sayesinde, ruh sağlığı alanında uzmanlaşmış kişiler yüz yüze veya online terapi ile önemli bir destek sağlamaktadırlar. Anksiyete tedavisi için oldukça önemli olan psikolojik destek bu şekilde sağlanabilir. Tedavi süreci hastalığın ilerleme durumuna göre değişiklik gösterse de genellikle 12 seansta bir çok insan sağlığına geri kavuşmaktadır. Psikoterapist tedavi için oldukça önemli rol oynamaktadır. Terapistin yaratıcı ve esnek davranışları sayesinde hasta daha kısa süre içerisinde tedavi olabilmektedir. yaygın anksiyete bozukluğu tedavisinde psikoterapi yapılmaması halinde ilerleyen yaşlarda bu psikolojik hastalık fizyolojik bir rahatsızlığa dönüşebilir.