Yemen'de seçimlere katılım oranı % 60

Yemen'de bir devri sona erdiren tarihi seçimlerin katılımı yüzde 60 olarak belirlendi. Ayrılıkçı ''Güney hareketi'' ve Şii Hutilerin boykotuna rağmen seçimlere olan katılımın sevindirici olduğu ifade ediliyor.

Yemende seçimlere katılım oranı % 60
22 Şubat 2012 Çarşamba 12:49 tarihinde eklendi.

Aden ve çevresinde yaşanan kanlı seçim boykotlarında ise ölü sayısı 10 olarak açıklandı.
    
Tek adaylı olmasına rağmen birçok Yemenlinin 33 yıllık Ali Abdullah Salih dönemini bitireceği anlamına gelmesinden dolayı ''referandum'2 olarak gördükleri 21 Şubat seçimleri amacına ulaştı.
    
Yabancı ülke gözlemcileri ve uluslararası sivil toplum kuruluşları boykotun Aden ve Saada bölgelerinde katılımı yüzde 50 etkilediğine işaret ederken, seçim bölgelerine düzenlenen silahlı ve bombalı eylemlerin halkı korkutarak amacına ulaştığını ifade ediyor.
    
''Hirak'' olarak da adlandırılan ayrılıkçı ''Güney hareketinin'' Aden ve çevresinde çok küçük bir kesimden oluştuğu söylenirken, silahlı eylemlerin seçimleri katılmak isteyen bölge halkını korkutmada etkili olduğu aktarıldı.
    
Öte yandan seçimlerde oy kullanan seçmenlerin parmağına sürülen boyanın, katılım konusunda bir ikilem oluşturduğu yönünde iddiaları gündeme getirdi.
    
Oy kullanmak isteyen seçmenlerin parmağa sürülen boyadan dolayı açığa çıkmaktan korktukları ve ayrılıkçı gruplar tarafından şiddete maruz kalmamak için oy vermekten vazgeçmelerinin yanı sıra, oy vermek istemeyen kesimlerin de parmaklarında boya olmamasından dolayı devletten maaş alamayacakları korkusu ile ikileme düştükleri ifade ediliyor.