Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi'nden karara itiraz

İzmir'de faaliyette olduğu dönemde kurşun üreten, 'İzmir'i Çernobil'i olarak gösterilen fabrikanın nükleer atıklarını toprağa gömdüğü iddiasıyla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün şikayetçi olduğu, Yargıtay'ın da bozduğu davaya katılma talebi reddedilen Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, karara itiraz etti.

19 Kasım 2013 Salı 18:49 tarihinde eklendi.

Geçen 7 Kasım'da, İzmir 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, 'toprakta, suda veya havada kalıcı özellik gösterecek, insan veya hayvanlar açısından tedavisi zor hastalıkların ortaya çıkmasına, üreme yeteneğinin körelmesine, hayvanların ve bitkilerin doğal özelliklerini değiştirmeye neden olabilecek şekilde çevreyi kasten kirletme' suçundan 5 yıl hapis ve yüz gün adli para cezası istemiyle yargılanan tutuksuz sanık Hasan Yavaş, Yargıtay'ın bozma kararı üzerine yeniden yargılanmıştı.

Sanık Hasan Yavaş savunmasında, Gaziemir İlçesi'ndeki fabrikada, söz konusu atıkların kendi zamanında değil, dedesinin zamanında ve ortada herhangi bir mevzuat yokken depolandığını, dolayısıyla kendisinin olayda kastının bulunmadığını söylemişti.

Duruşmaya katılan Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Genel Başkanı avukat Arif Ali Cangı, davaya müdahillik talebinde bulunmuş ancak mahkeme heyeti bu talebi reddetmişti.

Avukat Cangı, çevre konusunda duyarlı partilerinin davaya katılabilmesi için aynı mahkemeye dilekçeyle başvurdu, karara itirazda bulundu. 


DHA