Yetimhane yetim kaldı

“Avrupa’nın en büyük ahşap yapısı” Büyükada’daki Rum Yetimhanesi, dünyadaki ekonomik kriz nedeniyle kaderiyle baş başa kaldı.

Yetimhane yetim kaldı
10 Ağustos 2011 Çarşamba 15:01 tarihinde eklendi, 2.506 kez okundu.

 

Restorasyon için maddi kaynak bulunamıyor. Ortodoks Rum Patrikhanesi, Büyükada Rum Yetimhanesi’yle ilgili olarak, Vakıflar Genel Müdürlüğü ile aralarında süren hukuk mücadelesinde, mahkemedeki savunmasını “Dünyanın en büyük ikinci ve Avrupa’ nın en büyük birinci ahşap yapısının çürümeye terk edilmesi” üzerine kurmuştu.

Ancak şimdi dünyayı etkisi altına alan ekonomik kriz nedeniyle, 50 milyon dolara mal olması beklenen restorasyon için, Patrikhane de çaresiz kaldı. Rum Patrikhanesi’nin Sözcüsü ve Patrik Yardımcısı Peder Dositheos Anhagnotopulos, “Ekonomik krizden söz ederken yalnızca Yunanistan’dan devlet olarak söz etmiyorum. Dünyadaki diğer Ortodoks Hıristiyanlardan söz ediyorum. 
 
Restorasyonla ilgili görevlendirilen bir kimse de yok. Patrikhanenin bir mimarı var, ancak bu durum nedeniyle o da bu konuyla uğraşamıyor” diye konuştu. Bu arada Türkiye’nin, yetimhane binasını, karşılıksız olarak restore etme teklifi götürdüğü de ortaya çıktı. Başbakanlık’a bağlı görev yapan üst düzey bir yönetici, “Patrikhaneye devlet adına ‘Burası bir dünya mirası. İzin verin, restorasyonu biz yapalım’ diye teklifi bizzat götürdüm. Kabul etmediler” dedi. ? 

Habertürk