YGS davası idare mahkemesine

Danıştay, 27 Mart 2011'de yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavının iptali istemiyle açılan davada, ''düzenleyici işlem niteliğinde olmaması nedeniyle'' dosyayı Ankara İdare Mahkemesine gönderdi.

YGS davası idare mahkemesine
11 Nisan 2011 Pazartesi 14:50 tarihinde eklendi, 1.240 kez okundu.

 

27 Mart 2011'de yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nın (YGS) iptali için Danıştay'a açılan davada ilk karar verildi.
 
Danıştay, Yükseköğretime Geçiş Sınavının iptali istemiyle açılan davada, "düzenleyici işlem niteliğinde olmaması nedeniyle" dosyayı Ankara İdare Mahkemesine gönderdi.
 
Ankara İdare Mahkemesi'nin sınavla ilgili vereceği karar için Danıştay'a itiraz başvurusu yapılabilir.
 
Bu arada, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi'nin Ölçme-Değerlendirme Bölümü, şifre tartışmalarına konu olan YGS'nin iptal edilmesi gerektiğini savundu.
 
Ölçme ve Değerlendirme Bölümü tarafından hazırlanan raporda, bilimsel ölçülerle hazırlanan bir testte soruların konu birliği içinde kolaydan zora doğru, şıkların ise küçükten büyüğe doğru sıralanması gerektiği vurgulandı.
 
Güvenlik gerekçesiyle YGS'de bu ilkelerin ihlal edildiğini belirten raporda, adaya özgü kitapçığın bazı adayların lehine, bazılarının aleyhine sonuçlar doğuracağının altı çizildi.
 
"Ölçme değerlendirme uzmanı olan kimse bu sınava 'olur' vermez" denilen raporda, sınavın iptalini ve bu yıla özgü olarak birinci ve ikinci basamakların bir arada yapılmasını önerildi.