Yıkılan otele 'güvenli' denilmiş

Van'da yıkılan Bayram Otel'in sahibi Aslan Bayram da enkazdan çıkarıldı. Bayram, binanın uzmanlar tarafından kontrol edildiğini belirterek 'Evde kalmaya korktuğumuz için biz de otelde kalıyorduk' dedi

Yıkılan otele güvenli denilmiş
10 Kasım 2011 Perşembe 07:54 tarihinde eklendi, 1.481 kez okundu.

 

Yıkılan Bayram Oteli’nin sahibi Aslan Bayram, 4. katında kaldığı otelden sağ çıkmayı başardı. Bayram, 4-5 mimar arkadaşının, 7.2’lik deprem sonrasında otelini kontrol ettiğini ve sorunla karşılaşmadıklarını anlattı. Bayram, “Biz hatta kendi evlerimizden korkuyorduk otelde yatıyorduk” diye konuştu.Aslan Bayram şunları söyledi: "Otelde, çalışanlar hariç 27 kişi vardı. Çalışanlar deprem anında dışarıya çıkmışlar. Konaklayanlardan 12'si de dışarıdaydı. Yani otelde deprem anında 15 kişi vardı. Otelin altında bir tatlıcı dükkanı vardı ve orada kaç kişinin olduğunu bilmiyoruz." 
 
"BEN DE OTELDE KALIYORUM" 
 
Otelin hasarlı olduğu yönündeki yorumlar sorulan Bayram, "Ben de otelde kalıyorum. Deprem anında odama çıkıyordum.4. kattayken deprem oldu, üst kata fırladım ve kurtuldum. Biz 7.2'lik depremin ardından bütün kolanlara tek tek baktık ve bir şey yoktu. Kendi evlerimizden korktuk, otelde yattık...  4-5 tane mimar arkadaş geldi ve kolonlara baktı. İstanbul'dan gelen yetkin biri de aynı şekilde binayı inceledi ve otel sağlamdı. Bina güvenliydi, gerçekten korksam kendim yatmam orada" dedi. 
 
1 MİLYON DOLARLIK ONARIMDAN GEÇİRİLMİŞ 
 
Depremde yıkılan 5 katlı, 60 odalı Bayram Otelinin 47 yıl önce açıldığı ve geçen yıl 1 milyon dolar harcanarak onarımdan geçirildiği öğrenildi. 23 Ekim tarihinde meydana gelen 7.2 büyükyüğündeki depremin ardından otelde konaklayan inşaat mühendisleri binayı incelemiş ve gazetecilere otelin sağlam olduğunu söylemişlerdi.Cumhuriyet Caddesi ile Mareşal Fevzi Çakmak Caddesinin kesiştiği noktada yer alan ve 1964 yılında temeli atılan Bayram Otel, kentin en eski çok katlı binaları arasında yer alıyordu. 2010 yılında 1 milyon dolar harcanarak yapılan ve 3 ay süren çalışma ile onarımdan geçirilen 5 katlı otelde 60 odanın bulunduğu bildirildi 
 
OTELDE KALAN İNŞAAT MÜHENDİSLERİ BİNA SAĞLAM DEMİŞTİ 
 
Van’da yapacakları bir konut projesi için Adana’dan gelen ve 23 Ekim tarihinde meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremi Van’daki Bayram Oteli’nde yaşayan inşaat mühendisleri, otelde birlikte kaldıkları gazetecilere sohbet sırasında, depremin ardından otelin kolonlarında incelemelerde bulunduklarını ve otelin bölgede en güvenilir binalardan biri olduğunu söylemişlerdi. Ancak, 5.6 büyüklüğündeki depremle yerle bir olan otel, inşaat mühendislerinin incelemelerinin yüzeysel olduğunu ispatladı. Merkez üssü Erciş olan 7.2 büyüklüğündeki depremin ardından bölgeye gelen arama kurtarma ekipleri, Türk ve yabancı basın mensupları, İranlı yetkililer ve Vanlı vatandaşlar otelde konaklamıştı.