Yılda 175 bin kişi!

Sağlık Bakanlığı, kanserin dünyada ve Türkiye'de sebebi bilinen ölümlerde kalp damar hastalıklarından sonra ikinci sırada gelen önemli bir toplum sağlığı problemi olduğunu açıkladı.

Yılda 175 bin kişi!
30 Mart 2013 Cumartesi 11:07 tarihinde eklendi.

 

Bu çerçevede kanserden korunmanın büyük önem taşıdığı vurgulanarak, "Ülkemizde her yıl 175 bin kişi kansere yakalanıyor. Her 100 bin erkekten 280’i ve 100 bin kadından 172’si kanser oluyor." denildi. 
 
Bakanlık, 1–7 Nisan Ulusal Kanser Haftası'nı verimli olarak, toplumda davranış değişikliği sağlayabilecek faaliyetlerle değerlendirmek için ülke genelinde birçok etkinlik düzenleyecek. Her yıl düzenlenen Ulusal Kanser Haftası Sempozyumu, 31 Mart-2 Nisan 2013 arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kongre Merkezi'nde yapılacak. Hacettepe Üniversitesi Rektörlüğü ve Sağlıkta Umut Vakfı (SUVAK) ile Kanser Dairesi Başkanlığı'nın ortaklaşa düzenleyeceği sempozyumda, Türkiye'deki kanser olgusu çeşitli yönleriyle tartışılacak.
 
Sağlık Bakanlığı, Ulusal Kanser Haftası dolayısıyla yazılı bir açıklama yaptı. Kanserin korunulabilir bir hastalık olduğu, doğru korunma stratejileriyle üçte birinin önlenebildiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Kötü beslenme, sedanter yaşam, tütün kullanımı, alkol kullanımı, güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi çevresel etkenler, kanser oluşumunun yüzde 90-95’inden sorumlu. Bu çevresel etkenlerin kontrol altına alınmasıyla kanser görülme sıklığı azaltılabilir. Kanserle mücadelenin önemli konularından biri de veri toplamaktır. Kanser verilerinin toplanması, kanser hastalıkları arasında önceliklerin belirlenmesine yardımcı olmaktadır.
 
Türkiye'de aktif kanser kayıtçılığının son yıllardaki çalışmalarla 28 ilde başlatıldığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: "Bakanlık olarak kanseri önleme çalışmalarımız arasında, tütün ve obeziteyle mücadelemiz başı çekmekte. Ayrıca bu yıl Türkiye Radon Haritalandırma ve Eylem Planı ile Türkiye Asbest Kontrolü Stratejik Eylem Planı da hayata geçirilecek. Kanser tarama programlarımızla Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim merkezlerinde (KETEM), 'Erken teşhis hayat kurtarır' prensibiyle meme, kolorektal ve serviks kanserlerine karşı tarama hizmetleri ücretsiz verilmektedir. Vatandaşlarımızın kanser taramalarına daha kolay ulaşabilmesi için mobil KETEM araçlarımızla mahallere kadar giderek, tarama hizmetlerini ülke genelinde yaygınlaştıracağız."
 
PALYATİF BAKIM MERKEZLERİ 2014'TE PİLOT OLARAK UYGULAMAYA KOYULACAK
 
Türkiye'de meme kanserinin daha erken yaşlarda görülmesi sebebiyle tarama yaşının 40’a indirildiği vurgulanan açıklamada, "Rahim ağzı kanserlerinin erken teşhisi için 30-65 yaşlarda devam eden smear (sürüntü) programına, HPV testleri de eklendi. Ayrıca bağırsak kanserlerine yönelik olarak ülke genelinde 50-70 yaş arası bütün vatandaşlarımıza, gaytada gizli kan testi taraması yapılacak. Kanser tedavisi gören hastalarımızın, ağrı kontrolünde kullanılan ilaçlara ulaşabilmesi için yerli üretim çalışmaları başlatıldı. Benzer şekilde ilk defa ulusal ilaç firmalarımızca yerli kemoterapiler üretilmeye ve hattâ ihraç edilmeye başlandı. Robotik kemoterapi hazırlama ünitelerimizi ve radyoterapi merkezlerimizi 2023 yılı planlamamıza göre yaygınlaştırma çalışmalarımız devam etmektedir. Türkiye’de uluslararası standartlara göre uygulanan tedavilere, bütün vatandaşlarımız kolayca ve ücret ödemeden ulaşabilmektedir. Yine kanserle mücadele eden ve hayatının son günlerini yaşayan hastalarımızı rahat ettirebilmek, her türlü ihtiyacını karşılayabilmek, fiziksel, ruhsal ve psikososyal yönden destekleyebilmek için geçen yıl pilot olarak uygulamaya koyduğumuz palyatif bakım ünitelerini yurt genelinde yaygınlaştırmayı hedeflemekteyiz." ifadelerine de yer verildi.

CİHAN