YÖK'ten formasyon'a 'Ales' şartı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), pedagojik formasyon sertifika programlarına 2013-2014 yılından itibaren ALES şartı getirdi.

13 Eylül 2013 Cuma 18:27 tarihinde eklendi.
Yükseköğretim Kurulu'ndan yapılan açıklamada, pedagojik formasyon sertifika programlarına, 2013-2014 öğretim yılından itibaren öğrencilerin, alanlara göre ayrılacak kontenjanlar dahilinde, merkezi olarak ÖSYM tarafından yerleştirilmesine karar verildiği bildirildi.
 
Yapılan açıklamada, geçmiş yıllarda öğrencilerin akademik başarı ortalamalarına göre yapılan söz konusu yerleştirmede, 2013-2014 öğretim yılından itibaren Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (Ales) sonuçlarının da kullanılacağı belirtildi.
 
Bununla ilgili yapılan kısa bir açıklama; "ÖSYM tarafından yayınlanan Ales 2013 Sonbahar Dönemi Kılavuzunda, sınavla ilgili Genel Bilgiler, Temel İlke ve Kurallar başlığı altında 1.8. maddede, 'Yükseköğretim Kurulu tarafından izin verilen yükseköğretim kurumlarındaki öğretmenlik sertifika programlarına öğrenci seçme ve yerleştirme işlemlerinde de Ales sonuçları kullanılacaktır.

Öğretmenlik sertifika programlarına başvuruda bulunmak isteyenlerin bu sınava girmeleri zorunludur' şeklinde yer almıştır. Bu sınavın sonuçları üç yıl geçerli olduğundan son üç yıl içinde Ales'e girmemiş olanların, programa başvurabilmek için Kasım 2013 ayında yapılacak sınava katılmaları gerekmektedir" ifadelerine yer verildi.
 
ALES ŞARTI, SOSYAL MEDYAYI SALLADI
 
YÖK'ün Pedagojik Formasyon Sertifika Programları için Ales şartı getirmesi, sosyal medyada ise eleştirilere neden oldu. Yapılan yorumlarda, 'Ales'in 2 ay sonra yapılacağı ve bu kadar kısa sürede hazırlanmanın mümkün olmadığı' eleştirisi dile getirildi.

Pedagojik Formasyon Sertifika Programları için 'Ales şartının gelecek seneden itibaren geçerli olması gerektiğini' dile getiren katılımcıların, konuyla ilgili YÖK'ü mail yağmuruna tuttuğu ve sosyal medyada örgütlenerek uygulamanın ertelenmesine çalıştıkları belirtildi.
 
'TOPLAN KONTEJAN 20 BİN'
 
Bu arada YÖK, Pedagojik Formasyon Sertifika Programları için toplam kontenjan sayısının 20 bin olarak belirledi. Başvuruların, Ales 2013 Sonbahar Dönemi sonuçları açıklandıktan sonra alınacağı kaydedilirken, programın uygulanmasıyla ilgili usul ve esaslar, önümüzdeki günlerde YÖK ve ÖSYM web sayfalarından ilan edileceği açıklandı.

DHA