Yolluk Halı Ve Kullanım Alanı

Bilhassa ince ve uzun yapısıyla koridor, yok ve mutfak gibi alanlarda tercih edilen halı modellerine yollukdenmektedir.

Yolluk Halı Ve Kullanım Alanı
23 Şubat 2021 Salı 13:55 tarihinde eklendi.

Bilhassa ince ve uzun yapısıyla koridor, yok ve mutfak gibi alanlarda tercih edilen halı modellerine yollukdenmektedir. Yolluk halılar genelde eve gelen herkese açık umumi alanlarda kullanıldığı için daha özenli seçilmesi gereken hali çeşitleri arasında sayılabilir. Yolluk halılar dar mekanları doldurup boş kalmasını engeller ve şık bir görüntü yakalamaya yardımcı olur.

 

 Yolluk Halı Çeşitleri ve Özellikleri

 

 Daha küçük halılar olduğu için temizlikleri de daha kolaydır. Bu yüzden umuma açık ve kolay kirlenebilen alanlarda yolluk halılar tercih edilir.

 

 Yolluklarda keçe, üç boyutlu, kesme, oval, püsküllü, kaşmir gibi birçok çeşit mevcuttur. Keçe tabanlı yolluk halılar zeminde kayması zor olan halılardır hatta yolluk üzerine koşulsa dahi kayma yapmaz. O yüzden bilhassa çocuklu misafirlerin sıklıkla geldiği evlerde ideal bir tercih olacaktır.

 

 Üç boyutlu halılar ise genellikle dekorasyon amaçlı kullanılan yolluklar olmalarının yanı sıra baklava dilim, tuğla model, taş model gibi çeşitleri mevcuttur. Estetik açıdan ideal bir tercih olan bu halıların temizliği zor olduğu için daha hususi alanlardan kullanılmalıdır.

 

 Ev için en uygun yolluk çeşidi ise evdeki kullanım alanına uygun ebatlarda ayarlanabilen kesme yolluklardır. Kesim işlemi yakıldıktan sonra saçaklarının dağılmaması için kenarlara overlok çekilir. Oldukça kullanışlı oldukları için kapı önü ve mutfaklarda tercih edilmektedir.

 

 Genelde salonda tercih edilen oval yolluklar sehpa gibi mobilyalarla bütünlük olması açısında ideal seçimdir.Keçe yolluklar kadar olmasa da oval yolluklar da çok kayma yapmaz. Fakat temizliği zordur. Bu yüzden daha çok kirlenme olasılığı daha az alanlarda kullanmak için tercih edilir.

 

 Kaşmir yolluk halılar ise en tarz modellerden olmalarının yanı sıra özenle seçilmelidirler. Temizliği zordur ayni zamanda da maliyeti yüksektir. Bunda dolayı mutfak veya çocuk odası gibi çabuk deforme olacak alanlarda tercih edilmez. Bu bakında keçe tarzı yolluklar bu alanlarda daha ideal secimler olacaktırlar. Aynı zamanda yolluklar genelde umuma açık alanlarda kullanıldığı için temizlikleri hususunda daha hassas olmak gerekir. Bu yüzden de sık temizlik isteyen yolluklar temizliği kolay olan modeller arasından tercih edilmelidir.

 

 Yolluk Fiyatları

 

 Çeşitine göre değişim gösteren yolluklar genelde daha az maliyetli halılar olmalarının yanı sıra hali.net adresinden yolluk halılara kolaylıkla ulaşılabilir.