Yumurtalık'ta yeni mozaik heyecanı

Yumurtalık'taki Ayas Mahallesi'nde ortaya çıkartılan boyalı taban süslemeleri heyecan yarattı.

09 Şubat 2013 Cumartesi 13:10 tarihinde eklendi.

 

 
ADANA'nın Yumurtalık İlçesi'nde, bir ev inşaatı için yapılan kazıda ortaya çıkarılan 36 metrekarelik Eros mozaiğinin 5 metre kadar yakınında, duvar yapısı ve yeni mozaik izlerine rastlandı. 
 
Tarihi Ortaçağ'a kadar uzanan ve Antik Kilikya'nın en önemli liman kenti olan, ünlü kaşif Marko Polo'nun da iki kez ziyaret ettiği yer olarak bilinen Yumurtalık'taki Ayas Mahallesi'nde ortaya çıkartılan boyalı taban süslemeleri heyecan yarattı. Adana Müze Müdürü Kazım Tosun'un gözetiminde yapılan kazıda iki balık figürlü mozaik gün yüzüne çıkarıldı. Tosun, "Eros mozaiğinin bulunduğu alanı programa aldık, kazı çalışmaları devam edecek. İnanıyorum ki önemli eserlere ulaşacağız" dedi. 
 
Tosun, Yunan mitolojisinde geçen 'Aşk Tanrısı Eros'a ait 36 metrekarelik mozaiğin genç Roma dönemine ait, 1500- 1600 yıllık olduğunun tahmin edildiğini kaydetti. Tosun, "Mozaikte Aşk Tanrısı Eros'un dört adet figürü yer alıyor. Eros, gençlikten yaşlılığa doğru tasvir edildiği bu figürlerin ikisinde oltayla diğer ikisinde ise ağla balık avlarken resmedilmiş. Mozaiğin orta bölümü hasar görmüş, ancak bu kısımda yılan başlı Medusa resmi olduğunu düşünüyoruz. Bu mozaik çok önemli. Çünkü diğer mozaiklerden çok farklı ve ayrıca işçiliği çok kaliteli. Bu mozaiğin üzerini koruma amaçlı toprakla örttük. Kazı programına göre ortaya çıkacak diğer eserlerle birlikte koruma altına alacağız" diye konuştu.

DHA