Yunan Ordusu'nun kaçarken Anadolu'da bıraktıkları sergilendi

Denizli’de, Ödemiş Belediyesi Kent Arşivi'ne ait 'Milli Mücadele ve Yunan Ordusu'nun Anadolu'da Bıraktıkları' konulu sergi Denizli Belediyesi Turan Bahadır sergi salonunda düzenlenen tören ile

Yunan Ordusunun kaçarken Anadoluda bıraktıkları sergilendi
01 Kasım 2013 Cuma 20:35 tarihinde eklendi, 5.221 kez okundu.

Denizli’de, Ödemiş Belediyesi Kent Arşivi'ne ait 'Milli Mücadele ve Yunan Ordusu'nun Anadolu'da Bıraktıkları' konulu sergi Denizli Belediyesi Turan Bahadır sergi salonunda düzenlenen tören ile açıldı. Açılışa Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Ali Değirmenci, Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin Pamukkale Üniversitesi(PAÜ) Rektörü Hüseyin Bağcı, Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Berber, PAÜ Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Mithat Aydın ve çok sayıda davetli katıldı.

Balıkesir, Burhaniye, Uşak, Bergama ve Ödemiş’te sergilenip 20 bin kişi tarafından ziyaret edilen sergide Yunan işgali sırasındaki şimdiye kadar görülmemiş siyah-beyaz fotoğraflar, belgeler ve objeler yer aldı.

Büyük bir kısmı orijinal olan ve işgal yıllarına ait 70 fotoğraf, İzmir’in işgali sırasında İtalyan ressamın 11 imitasyon tablosu ve her biri Yunan Genelkurmayı'nda kayıtlı Yunan Ordusu’nun Anadolu’da unuttuğu savaş araç gereçleri, Ödemiş'teki Yunan Birliği'nin mızıka takımına ait enstrümanlar, Ödemişli Rum kadınlara ait nazarlık, kolye ucu, broş, yüzük, kemer, gibi ziynet eşyaları, Yunan askerlerince kullanılmış dürbünler, eski Türkçe İncil, ve Ödemişli Tevfik Fikret Bey'in TBMM Ordularının İzmir'i kurtardığı 9 Eylül 1922 günü manifaturacılar çarşısının girişine astığı elde dikilmiş olan Türk Bayrağı gibi 70'den fazla fotoğraf ve objeler sergileniyor.

Açılışta konuşan Denizli Belediye Başkan Yardımcısı Değirmenci, belediyesi olarak tarihi dokuya her daim önem verdiklerini, üzerlerine düşeni her zaman fazlası ile yapmaya çalıştığını söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafında serginin açılış kurdelesi kesildi.


CİHAN