Yunanistan'ın bir aylık parası kaldı

Mali kriz nedeniyle iflasın eşiğine gelen Yunanistan'da, 8 milyar Avroluk taksite büyük ihtiyaç bulunuyor.

Yunanistanın bir aylık parası kaldı
20 Kasım 2011 Pazar 13:17 tarihinde eklendi.

Yunanistan'da, Lukas Papadimos başkanlığındaki işbirliği hükümetinin ortaklarından Yeni Demokrasi Partisinin (ND) lideri Antonis Samaras'ın, Avrupa Komisyonunun, yeni yardım paketiyle ilgili reformlara uyacağına dair yazılı irade beyanında bulunması talebini ret etmesi, 110 milyar Avro'luk yardım paketinin 8 milyarlık 6'ncı diliminin ödenmesini belirsizliğe soktu. 
    
Avrupa Komisyonundan dün yapılan açıklamada, Atina'dan yazılı irade beyannamesinde bulunulmadan 6'ncı dilimin serbest bırakılmayacağı bir kez daha açıkça belirtilirken, Başbakan Papadimos'un, sorunun çözümü için, Komisyon Başkanı Jose Barossa ve diğer yetkililerle temaslarda bulunmak üzere yarın Brüksel'e gideceği bildirildi.
    
Avrupa Komisyonunun ekonomiden sorumlu üyesi Olli Rehn daha önce yaptığı açıklamada, "Atina'daki son gelişmelerden sonra, AB'nin Yunanistan ile olan güven ilişkilerinin sarsıldığını" ifade ederek, "PASOK ve ND'nin imzaları olmadan yardımın 6'ncı taksitin serbest bırakılmayacağını" bildirmişti. 
    
Samaras, bugüne kadar ortaya koyduğu tavırlarının ve işbirliği hükümetini desteklemesinin yeterli olduğunu savunarak, beyannameyi imzalamayı ret ediyor. 
    
Ekonomik sıkıntılar nedeniyle içteki ihtiyaçları karşılamakta zorluk çeken Yunanistan, 6'ncı taksitin ödenmemesi durumunda dışa karşı olan yükümlülüklerini de yerine getiremeyecek, bunun da, ekonominin tüm alanlarına zincirleme bir etkisi olacak. 
    
Böyle bir olasılık, içte Ocak ayı maaşlarının ödenmemesine neden olurken, devlet bankalara ve kurumlara da ödeme yapamayacak. Bunun sonucunda da, piyasada likit para sıkıntısı ortaya çıkacak ve işsizlik daha da artacak. Bununla birlikte, Aralık ayının ikinci yarısında sona eren 3 milyar Avro tutarındaki devlet tahvilleriyle ilgili ödeme yapılamayacağı için, bu tahviller Yunanistan'ın kullandığı son tahviller olacak. 
    
Yunan basınında çıkan haberlerde, Yunanistan'ın Aralık ayı ortalarına kadar yetecek parası kaldığı bildirilirken, 8 milyar Avro'luk taksitin ödenmesindeki gecikmenin, her geçen gün ülkeyi iflasa daha da yaklaştırdığı belirtiliyor.