Yüz nakli için 4 hasta bekliyor

Sağlık Bakanlığı Kompozit Doku Nakli Bilimsel Komisyonunca hazırlanan kompozit doku nakilleriyle ilgili uygunluk kriterlerinin ardından Akdeniz Üniversitesine yüz nakli için başvuran çok sayıda kişi arasından biri 15 yaşında kız çocuğu 4 kişinin yüz nakli için beklemeye alındığı ve uygun donör beklendiği açıklandı.

Yüz nakli için 4 hasta bekliyor
29 Kasım 2011 Salı 18:18 tarihinde eklendi.

Sağlık Bakanlığının kol, bacak, yüz, saçlı deri, gırtlak ve ince bağırsak naklini içeren kompozit doku nakilleriyle ilgili uygunluk kriterlerini belirlediği Kompozit Doku Nakli Bilimsel Komisyonunca hazırlanan rehberin ardından Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinde çalışmalara hız verildi. 
    
Bakanlıktan alınan özel izinlerle daha önce rahim ve çift kol naklini gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Özkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığının hazırladığı uygunluk rehberinin ardından yüz nakli için biri 15 yaşında kız çocuğu olmak üzere 4 kişi belirledikleri söyledi. 
    
Yüz naklini yıl başından önce yapmayı planladıkları kaydeden Özkan, "Yüz nakli için çok sayıda hasta bize başvurdu. Başvuruları, en uygun olan ve farklı kan grubu ile dokuya sahip, ikisi erkek 4 kişiyle kısıtladık. Bu dört hastanın ikisi ateşli silah, diğerleri ise yanma sonucunda meydana gelen yaralanmaların ardından yüz nakli için başvurdular" dedi. 
    
Hastalardan birinin 15 yaşında kız çocuğu olduğuna dikkati çeken Özkan, "Çocuğunuzun tandıra düştüğünü, saçının ve göz kapaklarının olmadığını, okula gidemediğini düşünün. O nedenle yüz nakli, böbrek nakli kadar önemli" diye konuştu.