Zeytinyağı Çeşitleri ile Yemeklerinizi Lezzetlendiriken Kendinizi Ödüllendirin

Mutfaklarda çeşitli lezzetlerin hazırlanması için farklı gıda ürünleri kullanılır. Yağlar mutfakların vazgeçilmez yiyecek türlerindendir.

Zeytinyağı Çeşitleri ile Yemeklerinizi Lezzetlendiriken Kendinizi Ödüllendirin
08 Mayıs 2021 Cumartesi 21:45 tarihinde eklendi.

Mutfaklarda çeşitli lezzetlerin hazırlanması için farklı gıda ürünleri kullanılır. Yağlar mutfakların vazgeçilmez yiyecek türlerindendir. Lezzetli yiyecekler hazırlanırken pişirme aşamasında veya pişirme sonrası yağ kullanımı gerekir. Yağ çeşitleri arasında bitkisel ve hayvansal seçenekler vardır. Zeytinyağı ise geniş kullanım alanına sahip yağ çeşididir. Yalnızca yemeklerde değil haricen kullanıma uygun olan yağın sağlık açısından da pek çok faydası bulunur. Zeytinyağı çeşitleri birçok marka tarafından farklı kullanım özelliklerine göre üretilmiştir. Yemekler, salatalar ve haricen kullanım için üretilen zeytinyağlarının gramajları ve ambalajlanma özellikleri farklılık gösterir. Zeytinyağları yiyeceklerle pişirilerek veya doğrudan kullanıma uygundur. Zeytinyağı üretilirken kullanım amacına göre farklı yöntemler uygulanır. Zeytinyağı fiyatları ise markaya, kullanım özelliğine ve elde ediliş biçimine göre belirlenir. Farklı kullanım özelliğine göre üretilmiş zeytinyağı çeşitleri;

 

Yemekleriniz İçin Zeytinyağı

 

Zeytinyağı yemekler için farklı zamanlarda yetişen zeytinlerden farklı üretim yöntemleri kullanılarak elde edilir. Salatalarda, kahvaltılıklarda, sıcak ve soğuk yemeklerde farklı özelliklerde zeytinyağı kullanılarak  lezzet artırılabilir. Naturel sızma zeytinyağı genellikle soğuk yiyeceklerde kullanıma uygundur. Zeytinin doğal kokusu ve tadı yağda baskındır. Soğuk sıkım zeytinyağı kırılmış zeytinlere ısı uygulanmadan elde edilir. Yoğunluk bakımından yüksek olan zeytinyağı, zeytinin en saf halidir. Soğuk lezzetlerde kullanılan yağ haricen kullanım için de iyi bir seçenektir. Riviera zeytinyağı sıcak ve soğuk yiyeceklerin hazırlanmasına uygun olarak üretilir. Hafif yapısı sayesinde kullanımı rahat olup ısıda bozulmayan yapıdadır. Çeşnili zeytinyağı çeşitleri ise farklı baharatlar ile zenginleştirilmiştir. Genellikle salatalarda kullanılan yağ, zeytin üzerinde de tercih edilir.

 

Cildiniz İçin Zeytinyağı

 

Yiyecekler ile tüketimi kadar haricen kullanımı da sağlık açısından faydalı olan zeytinyağı birçok marka tarafından farklı gramaj ağırlıklarında üretilmiştir. Cilt ve saç bakımında doğal zeytinyağı kullanımı uygundur. Doğal yollarla elde edilen zeytinyağı cilt ve saç için gerekli nem dengesini sağlar. Yıpranmış saç ve cilt için onarıcı etki gösterir. Günlük kullanıma uygun olan zeytinyağı kimyasal içermeden doğal cilt bakım ürünlerinden biri sayılabilir. Ayrıca doğrudan içilen zeytinyağı sindirimi düzenler ve metabolizmayı hızlandırır.