Zeytinyağındaki hileler

Balda taklit ve tağşiş yapan bazı firmaların teşhir edilmesinden sonra zeytinyağında hile iddiaları da gündeme geliyor.

Zeytinyağındaki hileler
04 Nisan 2012 Çarşamba 12:31 tarihinde eklendi, 1.373 kez okundu.

 

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi ve zeytinyağı uzmanı Ümmühan Tibet, zeytinyağında hile iddialarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, zeytinyağında, baldaki gibi gıda güvenliği boyutunda bir sorun, risk bulunmadığını, sadece kalite sorunu olduğunu söyledi.
 
Tibet, zeytinyağındaki kalite sorununa dönük çok organize şekilde mücadele ettiklerini söyledi.
 
Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi olarak “kalite kontrol programı” kurduklarını ve Türkiye'de iç piyasadaki markalı üretimin yaklaşık yüzde 80'ini karşılayan 10 firmayla anlaşma imzaladıklarını anlatan Tibet, bu kapsamda marketlerden ürün aldıklarını ve bunları bağımsız gelişmiş laboratuvarlarda analiz ettirdiklerini söyledi.
 
SORUNLU FİRMALAR BAKANLIĞA BİLDİRİLİYOR
Tüketicilerden ya da firmalardan gelen ihbarları da değerlendirdiklerini belirten Tibet, analiz sonucu herhangi bir olumsuzluk tespit ettiklerinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bunu bildirdiklerini kaydetti.
 
YAPILABİLECEK HİLELER
 
Baldaki tağşiş konusuyla zeytinyağındaki kalite konusunun karıştırılmaması gerektiğini ifade eden Tibet, şunları kaydetti:
“Baldaki konu, tamamen sahtekârlık, arının üretemediği, mısır şurubu gibi bir uygulamayla insan sağlığı için uygun olmayan bir ürün tespit ediliyor. Zeytinyağında ise içine başka bir bitkisel yağ karıştırılabilir veya diyelim natürel sızma yağı, bu yağ kalitesinde olmayabilir ya da rafine pirina yağı dediğimiz zeytinyağının küspesinden elde yağ, riveria zeytinyağı olarak satılabilir.
 
Başka yağlarla karıştırılması ya da kalitesiz olması zeytinyağının faydasını azaltıyor. Yapılan hileler bunlar, ama sonuç olarak gıda güvenliği açısından risk içermez. Yani zeytinyağında, baldaki gibi gıda güvenliği boyutunda bir sorun, risk yok, zeytinyağında kalite sorunu var. Biz de bu sorunla çok organize şekilde mücadele ediyoruz.”
 
DONMA KALİTE GÖSTERGESİ DEĞİL
 
Tüketicinin zeytinyağının kaliteli ya da kalitesiz olup olmadığını anlamasının mümkün olmadığını anlatan Tibet, tüketicinin ancak zeytinyağının kokusunu ya da tadını beğenmeyebileceğini söyledi.
 
Zeytinyağının dolapta donmasının o yağın kalitesi konusunda da bilgi vermeyeceğini belirten Tibet, “Rengi de bir kalite kriteri değildir, zeytinyağının renginin koyu yeşil ya da açık sarı olması, o ürünün daha kaliteli ya da kalitesiz olduğunun göstergesi değil” dedi.
 
PİRİNADAN ZEYTİNYAĞI
 
Zeytindostu Derneği ve Ege Zeytin Zeytinyağı Tanıtım Komitesi Başkanı Metin Ölken ise DHA’ya yaptığı açıklamada dikkat çekici uyarılarda bulunmuştu.
 
Para cezalarının da daha caydırıcı olması gerektiğini savunan Ölken, “Bu iş sırf balda değil. Bizim durumumuz daha kötü. Beyaz tenekeden tutun ambalajlı ürüne kadar pek çok taklit ve tağşiş sorunu hala dizboyu. Balda 1 ise, zeytinyağında 5 sorun var. Örneğin Ege’den giden pirina Antep’te zeytinyağı diye satılıyor. Bu tür şeyleri önlemek lazım. Bu sahtekarlık işleri çözülmedikçe fiyatlar da dengeye giremez” diye konuştu.
 
177 ŞİKAYET
 
Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Konseyi Başkanı Mustafa Tan Bakanlığın attığı adımların olumlu olduğuna dikkat çekerek bugüne kadar kendilerine ulaşan 117 şikayeti Koruma Kontrol Genel Müdürlüğü’ne ilettiklerini kaydetti. Tan, bu konuda takiplerin sürdüğünü de ifade ederek, “Zeytinyağı biraz daha kontrollü şekilde gidiyor. Üreticilerin yüzde 80-90’ı beyaz listede olduğu için yapanların oranı daha düşük kalıyor” bilgisini verdi.
 
7.5 LİRANIN ALTINDA İSE ALMAYIN
Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa ise “Bir litre sızma zeytinyağının üretim maliyeti 7 lirayı geçti. 7,5 liranın altında zeytinyağı satılıyorsa o üründen şüphelenilmesi gerekir” dedi.
 
Piyasadaki zeytinyağı fiyatlarına dikkati çeken Asa, şunları kaydetti:
“Bir litre sızma zeytinyağının üretim maliyeti 7 lirayı geçti. 7,5 liranın altında zeytinyağı satılıyorsa o üründen şüphelenilmesi gerekir. Tüketicinin mağduriyetinin giderilmesi için de gıda denetimlerinin sıklaştırılması gerekiyor. Dünya markası Marmarabirlik, kaliteli ürünleriyle tüketici dostudur. Vatandaşlarımız ürünlerimizi herhangi bir şüpheye düşmeden güvenle tüketebilirler.