"Ziyaretin ertelenme gerekçesini bilmiyorum"

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, adaya gelişi ertelenen Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in ziyareti erteleme gerekçesini bilmediğini belirtti.

Ziyaretin ertelenme gerekçesini bilmiyorum
13 Ocak 2014 Pazartesi 18:04 tarihinde eklendi.

Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın Atatürk Kültür Merkezi’ndeki anma etkinliğinden çıkışında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Eroğlu, Downer’in ziyaretini erteleme gerekçesiyle ilgili bilgisi olmadığını ancak, ziyaretin 48 saat sonraya ertelendiğini ifade etti.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun’un görüşmelerin başlaması için yardım çağrısında bulunacağı haberleriyle ilgili bir soru üzerine Eroğlu, bunların basına düşen yazılar olduğunu ve doğru olup olmadıklarının bilinemeyeceğini ifade etti.

Eroğlu, kendilerine bu yönde her hangi bir resmi açıklama gelmediğini de kaydetti. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ortak açıklamaya ilgili sorulan bir soru üzerine ise Kıbrıs Türk tarafının 14 Aralık’ta ortak metin sunduğunu belirtti.

“RUM TARAFI OYUNU DEVAM ETTİRMEK İSTİYOR”

Rum tarafının açıklama oyununu devam ettirmek istediğine vurgu yapan Eroğlu, Ban Ki-mun’a son yazdığı mektupta da kısa bir açıklamadan bahsediyor. Kısa bir açıklama dediği de yine kendileriyle ilgili, daha doğrusu kendi menfaatlerini koruyan bazı BM kararlarını dikkate alarak bir metin hazırlama düşüncesi. Bu, zamana oynamaktan başka bir şey değildir. Çünkü müzakere masasına oturmadan bu Kıbrıs sorunu çözülmeyecek." şeklinde konuştu.


CİHAN