5 yıllık parayı toplu olarak geri alabilirsiniz

Milyonlarca emekliyi çok yakından ilgilendiriyor. 5 yıl zaman aşımı var, o parayı geri alabilirsiniz. Yeni vergi yasa tasarısı Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Emekliler ve geliri olmayanlar emlak vergisinin yanında değerli konut vergisinden de muaf tutuldu. Öte yandan emlak vergisi ödeme süreci başladı.İşte emeklilerin emlak vergisi ödememesi için gerekli şartlar…

5 yıllık parayı toplu olarak geri alabilirsiniz
02 Kasım 2019 Cumartesi 21:39 tarihinde eklendi.
Türkiye'de vergi adaletini sağlayacak 'az kazanandan az çok kazanandan çok vergi' sistemini getirecek olan yeni yasa tasarısı Meclis Plan ve Bükçe Komisyonu’nda kabul edildi. Meclis’te oylandıktan sonra yürürlüğe girecek.  Yeni Asır'dan Faruk Erdem'in haberine göre tasarıda yer alan özellikle konut ile ilgili vergilerden emekliler ve hiç geliri olmayanlar muaf tutuldu. Emekliler ve geliri olmayanlar böylece emlak vergisinden sonra değerli konut vergisi de ödemeyecekler. Emeklilerin ve geliri olmayan vatandaşların emlak vergisinden muaf sayılmaları için bazı şartlar var.
 
Kimler vergiden muaf
 
Hiçbir geliri olmadığını belgeleyen ev hanımları ve 18 yaşından büyük işsizler ile sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emekliler. Gaziler, engelliler, şehitlerin dul ve yetimleri.
 
Her konut için istisna var mı?
 
Hak sahiplerinin Türkiye sınırları içinde brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek evlerinden vergi alınmıyor. Birden fazla hissesi olanlar ya da emekli olmasına rağmen çalışıp maaş alanlar da yararlanamıyor. Engelli, gazi ve dul yetimlerin başka geliri olup olmadığına ise bakılmıyor. Engelli emekli çalışsa da vergi ödemiyor.
 
Aynı ev iki kişinin üzerindeyse ne yapılacak?
 
200 metrekarelik evde emeklinin ya da diğer hak sahiplerinin hissesi varsa, hisse oranları kadar vergiden muaf tutuluyorlar.
 
Yurt dışından emekli olanlar da hak sahibi olabiliyor mu?
 
Vergi istisnasından sadece Türkiye'deki sosyal güvenlik kurumlarından emekli olanlar faydalanabiliyor. Dolayısıyla yurt dışından emekli olanlar emlak vergisi ödemek zorunda.
 
Vergi istisnasından faydalanmak için ilgili konutta oturma şartı var mı?
 
Hayır. Bu evde oturmanız ya da kiraya vermiş olmanız hakkınızı kaybettirmiyor. Bu evde oturmayıp başka yerde kirada oturuyorsanız da emlak vergisi ödemiyorsunuz. Ancak kira gelir vergisi alınıyor.
 
Ölüm maaşı alanlar da yararlanabilir mi?
 
Bankalarındaki paralarından dolayı kazanç elde eden emekliler de muafiyetten yararlanabiliyor.Eşinden dolayı ölüm aylığı alan emekliler de bu gelirleri olduğu halde emlak vergisi ödemiyor.
 
BELGELERLE BİRLİKTE BELEDİYEYE BAŞVURUN
 
Müracaat etmek gerekiyor mu?
 
Hak sahiplerinin meskenin bağlı bulunduğu belediyeye dilekçeyle müracaat etmeleri gerekiyor. Bildirimde bulunmazsanız size vergi çıkacaktır.
 
Yanlışlıkla ödenen vergiler geri alınabilir mi?
 
Evet, 5 yıllık geriye doğru zaman aşımı süresi içinde ödediğiniz fazla vergileri geri alabilirsiniz. Bunun için o dönemlerde de şartları taşıdığınızı gösterir belgelerle belediyeye müracaat etmelisiniz.
 
Arsası olan emekliler bu haktan yararlanabilir mi?
 
Hayır, vergi istisnası sadece konutlar için geçerli. İşyeri olanlar da yararlanamıyor.
 
Kat irtifaklı tapu sahipleri için durum değişir mi?
 
Kat irtifakı tapusu olanlar da diğer şartları yerine getirmişlerse emlak vergisi ödemezler.
 
Hem kendisinin hem eşinin evi olan emekli vergi öder mi?
 
Hayır ödemez. Bu haktan yararlanacak emeklinin üzerinde sadece bir konut olması gerekiyor.
 
Yeni emekli olanlar da yararlanabilir mi?
 
Yıl içinde emekli olup maaş almaya başlayanlar diğer şartları taşıyorlarsa bir sonraki yıl için müracaat ederek vergi ödemeyecekler. Yani 2019 yılı içinde emekli olanlar 2020 yılında emlak vergisi ödemeyecek