Ağız Kokusuna Sebep Olan 8 Neden!

Estetik Diş Hekimi Dr. Efe Kaya konu hakkında bilgiler verdi.

Ağız Kokusuna Sebep Olan 8 Neden!
06 Ocak 2022 Perşembe 15:51 tarihinde eklendi, 1.083 kez okundu.
1. Uygun Olmayan Ağız Hijyeni 
 
Dişlerimiz üzerinde biriken gıdalar temizlenmediğinde diş eti inflamasyonuna yol açar. Bu durum diş eti kanamalarına ve ağız kokusuna yol açacaktır. Günlük düzenli fırçalama ağız kokusunun önlenmesinde çok önemli bir yere sahiptir. 
 
2. Diş Çürükleri  
 
Tedavi edilmeyen çürükler dişler üzerinde kavite oluştururlar. Bu kaviteler üzerinde biriken besin artıkları şiddetli ağız kokusuna yol açacaktır. 
 
3. Diş Taşları 
 
Diş taşının yapısında bakteri ve besin artıkları bulunur. Temizlenmeyen diş taşları    
 
ve üzerinde çoğalan bakteriler ağız kokusuna sebep olur. 
 
4. Dilin Fırçalanmaması 
 
Bazı bireylerde genetik olarak dil üzerinde bulunan girinti ve çıkıntılar derin olabilir. Böyle bir durumda dil üzerinde bulunan besin artıkları ağız kokusuna yol açacaktır. 
 
5. Uygun Olmayan Protezler 
 
 Ağız içerisindeki yumuşak dokular ile uyumlu olmayan ve yeterli cilaya sahip olmayan protezler besin birikimine ve diş etinde enfeksiyona sebep olur. Ağız içi protezler çok iyi cilalanmış olmalı ve diş etleri ile mükemmel bir uyum içinde olmalıdır 
 
6. Tütün Ürünleri Kullanımı 
 
Sigara kullanımı ağız içerisindeki tükürük akış hızını düşürür. Bu durum ağız içerisindeki bakterilerin çoğalmasını arttır. Çoğalan bakteriler ağız kokusuna sebep olur. 
 
7. Alkol Kullanımı 
 
Alkol ağız kuruluğu yapacağından koku oluşmasını tetikler. Alkol vücut içerisinde reaksiyona girip ağız kokusuna neden olacak bileşenler oluşturur. 
 
8. Hastalıklar  
 
Diabet ağız içerisinde aseton konusunun oluşmasına neden olabilir. Reflü, gastrit, mide ülseri gibi hastalıklar ağız kokusuna yol açar. Solunum yolu enfeksiyonları ve böbrek hastalıkları da ağız kokusuna yol açabilmektedir.