Davetiyeler Nasıl Hazırlamalıdır?

Davetiye bir kişinin toplantı, düğün, seminer, nişan, açılış, konferans ve diğer etkinliklere katılmasını rica etmek amacıyla hazırlanan kısa mektuplardır. Amaç düzenlenecek olan organizasyon hakkında karşıdaki kişiyi bilgilendirmek; etkinliği karşı tarafa duyurmaktır.

Davetiyeler Nasıl Hazırlamalıdır?
01 Ocak 2022 Cumartesi 09:50 tarihinde eklendi.

Davetiye bir kişinin toplantı, düğün, seminer, nişan, açılış, konferans ve diğer etkinliklere katılmasını rica etmek amacıyla hazırlanan kısa mektuplardır. Amaç düzenlenecek olan organizasyon hakkında karşıdaki kişiyi bilgilendirmek; etkinliği karşı tarafa duyurmaktır.
 

Davetiyeler sıradan kağıtlara basılmazlar; basıldıkları kartlar özel olarak hazırlanır. Bir zarfın içinde muhafaza edilerek karşı tarafa iletilir. Kartların üzerinden evliliği çağrıştıran resim, fotoğraf vb. yer alır. Görsel açıdan zengin olan davetiye modelleri uzun çalışmaların ardından ortaya çıkar. Günümüzde binlerce farklı tasarıma sahip davetiye bulmak mümkündür.
 

Davetiye kartında kimin, kimi, nereye, ne zaman ve ne amaçla davet ettiğine cevap verecek bilgiler yer alır. Son yılların popüler akımları arasına giren video düğün davetiyesi de tercihler arasında yer alıyor.
 

Davetiyenin Özellikleri Nedir?
 

Her metnin olduğu gibi davetiyelerinde taşıması gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallara uyularak hazırlanan davetiyeler anlatım ve yapı yönünden başarılıdır. Davetiye hazırlarken dikkat edilmesi gerekeneler ve bir davetiyenin taşıması gereken özellikler şu şekildedir;
 

  • Davetiyeler gereksiz yere uzatılmamalı, kısa ve net olmalıdır.
  • Karşıdaki kişi davetiyeyi okurken nasıl bir organizasyona katılacağını anlamalıdır.
  • Davetin süresi, yeri ve zamanı net bir şekilde yazılmalıdır.
  • Saygılı ve nezaket içeren bir üslupla yazılmalıdır.
  • Gerekli hallerde geri dönüş yapılması adına telefon numarası eklenebilir.
  • Akıcı bir Türkçe kullanılmalı ve imla kurallarına mutlaka dikkat edilmelidir.
  • Davetiyeler çok özel durumlarda el yazısı ile hazırlanabilir. 
  • Davet eden kişi ya da kuruluşun adı davetiyede mutlaka yer almalıdır.
     

Davetiye Modelleri
 

Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde davetiye modelleri de oldukça çeşitlenmiştir. Öyle ki eskiden kullanılan davetiye modelleri ile günümüzde kullanılan davetiye modelleri arasında görsel anlamda uçurumlar vardır.
 

Düğün davetiyesi, nişan davetiyesi ve toplantı davetiyeleri hepsinde onlarca seçenek bulmak mümkündür. Davetiye modelleri arasında seçim yaparken düzenlenecek olan organizasyon dikkate alınmalıdır. Organizasyona uygun olarak seçilmeyen bir davetiye karşı tarafta olumlu bir intiba bırakmaz. Nisa davetiye yıllardır, davetiye sektöründe hizmet sağlayan başarılı, deneyimli ve profesyonel bir firmadır.
 

Geniş bir davetiye ve çağrı metni arşivine sahip olan Nisa davetiye durmaksızın yeni modeller tasarlayarak davetiyeye ihtiyaç duyanlara sunuyor. Çağın gerekliliğine uygun olarak internet sitesi üzerinden de hizmet sağlayan Nisa davetiye sayesinde yerinizden kıpırdamadan siparişinizi oluşturabilirsiniz.