MB, faizlere DOKUNMADI !

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) yılın son toplantısında, beklendiği gibi politika faizini değiştirmedi.Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, yüzde 8.25 politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faizinin değiştirilmediği belirtildi.

MB, faizlere DOKUNMADI !
24 Aralık 2014 Çarşamba 14:15 tarihinde eklendi, 1.365 kez okundu.
Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) yılın son toplantısında, beklendiği gibi politika faizini değiştirmedi.
Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, yüzde 8.25 politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faizinin değiştirilmediği belirtildi.
 
Sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle, kredi büyüme hızlarının makul düzeylerde seyrettiği belirtilen açıklamada, dış talep zayıflarken, iç talebin büyümeye ılımlı düzeyde katkı verdiğinin altı çizildi.
 
Başta petrol olmak üzere düşen emtia fiyatlarının da enflasyonda öngörülen düşüş sürecini destekleyeceği değerlendirmesine yer verilen açıklama şöyle devam etti:
 
"Mevcut para politikası duruşu altında Kurul, enflasyonun 2015 yılında, ilk yarıda daha hızlı olmak üzere, Enflasyon Raporunda belirtilen görünümle uyumlu bir düşüş sergileyeceğini öngörmektedir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir."